A- A A+

Select your language

1918-1919 und das Jahrhundert danach. Der Zerfall Österreich-Ungarns und die Anfänge des heutigen Mitteleuropas.

Sympozjum

Data: 25.09.2019
Współorganizacja: Institut für Donauraum und Mitteleuropa, (IDM) Milko Kos Historisches Institut, Ljubljana
Liczba uczestników: 74
Język: niemiecki

Podczas konferencji za sprawą wybitnych historyków i dyplomatów z Austrii, Czech, Słowacji, Węgier, Polski i Słowenii przenieśliśmy się do pamiętnego roku 1918, roku zakończenia Wielkiej Wojny i powstania nowych państw narodowych na gruzach Monarchii Habsburskiej. Mieliśmy zaszczyt gościć wspaniałych referentów.

Fascynujące słowo wstępne o idei Mitteleuropy i jej współczesnym oddziaływaniu wygłosił ambasador dr Emil Brix, (Akademia Dyplomatyczna) o powstaniu I Republiki Austriackiej opowiedział nam zaś Prof. Arnold Suppan z Austriackiej Akademii Nauk, kwestię ukonstytuowania się Czechosłowacji i sytuację polityczną w kręgach czeskich i słowackich nakreślili w swych referatach Dr. Luboš Velek oraz Prof. Martin Pekar, natomiast ówczesne położenie Węgier Dr Gergely Romsics z Węgierskiej Akademii Nauk. Jak zawikłana sytuacja panowała na Bałkanach i w jakich okolicznościach utworzono Królestwo Serbów i Chorwatów dowiedzieliśmy się dzięki dr Gregorowi Anatoličičowi. O Ljubjanie z kolei, na podstawie pamiętników Franza Milcinskiego opowiedział Ambasador dr Andrej Rahten. Referent z Polski, dr Kamil Ruszała przybliżył stan ówczesnych ziem polskich zwłaszcza Galicji, pod względem społecznym ekonomicznym i politycznym, omawiając problemy, jakim na nowo scalane państwo polskie musiało stawić czoła. Wielu referatom towarzyszyły prezentacje multimedialne zawierające archiwalny materiał fotograficzny i dokumenty życia społecznego.

Wśród licznie zgromadzonej publiczności znaleźli się równie znamienici goście m. in. były wicekanclerz Austrii Dr Erhard Busek, oraz przedstawiciele placówek dyplomatycznych Słowenii Czech, Niemiec, Turcji i Rzeczpospolitej Polskiej.

Ukoronowaniem całodniowych obrad była prezentacja książki Nachbarn. österreich-tschechisches Geschichtsbuch. O genezie powstania publikacji opowiadało dwoje z jej autorów, członkowie Austriacko-Czeskiej Stałej Konferencji Historyków (SKÖTH) Dr Hildegard Schmoller oraz Dr Luboš Velek. Moderatorem konferencji był przedstawiciel IDM mgr Daniel Martínek. Konferencja jest początkiem współpracy Stacji PAN w Wiedniu z IDM.

Izabela Wnorowska

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dojazd