A- A A+

Select your language

Faniteum. Jego budowa i historia

20 lutego 2020 roku, w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu, odbyła się prezentacja książki oraz wieczór filmowy poświęcone hrabiemu Karolowi Lanckorońskiemu. Wydarzenie zostało podzielone na dwie części. Najpierw odbyła się   prezentacja   książki   „Faniteum.   Sein   Bau   und   seine   Geschichte”-   będącej monografią   historyczno-artystyczną   autorstwa   Aleksandry   Szymanowicz-Hren. Autorka koncentruje   się w swej monografii na   kolekcji   sztuki   Karola   Lanckorońskiego,   na jej   losach podczas, i po II wojnie światowej, oraz na tytułowym mauzoleum ufundowanym przez Lanckorońskiego.  

Następnie   odbyła   się   projekcja   filmu   pt.   „Kolekcja Lanckorońskich   w   Zamku   Królewskim   na   Wawelu”,   za   którego scenariusz odpowiada Dr Joanna Winiewicz-Wolska.

Zgromadzonych   gości   powitał   Profesor   Arkadiusz   Radwan   –   dyrektor   Stacji Naukowej PAN w Wiedniu. Następnie głos zabrał przedstawiciel wydawnictwa LIT, w którym ukazała się książka Faniteum   –   Pan   Andreas   Wingender.   Podziękował   on zarówno Polskiej Akademii Nauk, jak i Fundacji Lanckorońskich, za wsparcie przy tworzeniu monografii. Przedstawił też krótko historię wydawnictwa i przypomniał, że jego siedziba mieści się w budynku zaprojektowanym przez Ottona Wagnera. Następnie głos zabrała autorka książki – mgr Aleksandra Szymanowicz-Hren.   Przedstawiła   ona   przede   wszystkim   proces   tworzenia   monografii,   gdyż przygotowanie tej publikacji wymagało szeroko zakrojonych badań w licznych archiwach. Zaprezentowała również strukturę monografii, ze względu na fakt, że zawiera ona liczne ilustracje, rysunki architektoniczne, plany budynku oraz fotografie   historyczne.   Chociaż   książka   jest   publikacją   naukową,   to   autorka podkreśliła jej wyjątkową formę, fakt iż zredagowana jest w sposób przystępny dla publiczności i atrakcyjny nie tylko dla zawodowych historyków sztuki, czy architektów, lecz także dla laików.

Na koniec mgr Szymanowicz-Hren zachęciła gości do kupienia oraz przeczytania książki, podkreślając, że najlepsze wrażenia z lektury, można zyskać stojąc przed Faniteum.

Po prezentacji książki odbył się pokaz filmu. Autorka scenariusza, Dr. Joanna Winiewicz-Wolska   (Zamek   Królewski   na   Wawelu)   powiedziała   kilka   słów o filmie, który powstał w ramach większego projektu. Ponadto obrazy z Kolekcji Lanckorońskich zostały cyfrowo zaindeksowane i opublikowane w formie wirtualnej wycieczki na stronie głównej Zamku Królewskiego na Wawelu. Sam film dokumentalny pokazuje historię kolekcji, i ludzi, którzy ją stworzyli.

Na   koniec   wydarzenia   publiczność   miała   możliwość   zabrania   głosu.   Michael Palfinger, redaktor Wiener Zeitung, był pierwszym, który skorzystał z tej możliwości i podziękował za wydarzenie. Następnie przemówił pan Daubeck, referent ds. Kultury w Urzędzie Dzielnicy Hietzing. Przypomniał sobie wycieczkę z przewodnikiem po Faniteum, którą zorganizował wspólnie z autorką, i ponownie zaprosił publiczność do odwiedzenia mauzoleum w ramach Hietzinger Kulturherbst. Kolejnym gościem, który zabrał głos, był Pan Nistelberger,   wiceprezes   Związku   Niemieckich   Staroaustriackich   Ziomkostw   w Austrii   (Verband   der   deutschen   altösterreichischen   Landsmannschaften   in Österreich). Przyniósł on ze sobą i udostępnił gościom do obejrzenia trzy rysunki   ołówkiem,   które   nabył   w   latach   siedemdziesiątych.   Rysunki   należały wcześniej do hrabiego Lanckorońskiego i zostały sprzedane przez jego córki.

Ostatnią osobą, która zabrała głos, była profesor Joanna Ziemska (Instytut Translatologii, Uniwersytet Wiedeński), która zapytała, skąd wziął się pomysł napisania książki o Faniteum. Po   części   oficjalnej   kontynuowano dyskusję w kuluarach przy kieliszku wina i poczęstunku   w   postaci polskich pączków podanych z okazji Tłustego Czwartku.

Aleksandra Szymanowicz-Hren
(tłumaczenie: Sonia Horonziak)

 

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dojazd