A- A A+

Select your language

Struck by Science


Struck by Science to cykl podcastów zorganizowanych przez naszą Stację, w którym staramy się przedstawić i omówić współczesne zjawiska społeczno-polityczne z naukowego punktu widzenia.
W każdym odcinku zapraszamy naukowców z różnych krajów i dziedzin nauki do naukowej refleksji nad tematem danego odcinka.


„Mowa nienawiści w dyskursie politycznym”
 czyli "Hate Speech in Political Discourse” to tytuł pierwszego odcinka i temat naszej rozmowyz Dr Liriam Sponholz, która jest pracownikiem naukowym w Niemieckim Centrum Badań nad Integracją i Migracją w Berlinie (Deutschen Zentrum für Integrations- und Migrationsforschung in Berlin). Pracowała jako adiunkt na Uniwersytecie Ludwiga Maksymiliana w Monachium, postdoc w Wiedniu w Instytucie Studiów Porównawczych Mediów i Komunikacji w Austriackiej Akademii Nauk i na Uniwersytecie Alpen Adria. Ponadto jest autorką książki „Hate Speech in den Massenmedien” – „Mowa nienawiści w mediach masowych” oraz ekspertką w temacie mowy nienawiści, konfliktów medialnych i dziennikarskiej obiektywności.


"Distance Learning during COVID-19 pandemic”
 czyli "Nauczanie zdalne podczas pandemii COVID-19" to tytuł drugiego odcinka i temat naszej rozmowy z Julią Holzer, BEd MSc z Wydziału Psychologii Rozwoju i Edukacji Uniwersytetu Wiedeńskiego. W związku z pandemią COVID-19 w różnych ramach czasowych szkoły były zamykane, zmuszając dzieci i rodziców do organizowania edukacji w formie nauczania na odległość. Cały system musiał zostać dostosowany do tego typu szkolnictwa. Co zrozumiałe, wzbudziło to wiele wątpliwości i zrodziło wiele pytań. O tym i wielu innych kwestiach związanych z tematyką nauczania na odległość rozmawiała z naszym gościem nasza Specjalistka ds. kontaktów naukowych: Dr Sonia Horonziak.  


W trzecim odcinku naszej serii podcastów „Struck by Science”! Tym razem Dr Sonia Horonziak rozmawia z Dr Anną Marią Górską, adiuntką w Akademia Leona Koźmińskiego - Kozminski University oraz dyrektorką Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach na temat sytuacji kobiet w środowisku akademickim. Jednym z głównych tematów naszej dyskusji jest raport „Deepening inequalities: What did COVID-19 reveal about the gendered nature of academic work?”, który omawia temat pogłębiania nierówności i tego, co COVID-19 ujawnił na temat charakteru pracy akademickiej pod względem płci. (Raport dostępny jest tutaj: https://doi.org/10.1111/gwao.12696)


Czy zastanawialiście się skąd bierze się zjawisko wielojęzyczności? Co językoznawstwo i neurolingwistyka ma do powiedzenia na ten temat? Czym jest język odziedziczony? Czego trzeba, by uchodzić za osobę dwu- czy wielojęzyczną i dobrze opanować język obcy? Szczególnych zdolności, które pozwolą nauczyć się języka w miesiąc? Z jakimi problemami borykają się śmiałkowie uczący się języka polskiego jako obcego, który uchodzi wszak za jeden z najtrudniejszych? Na te i inne pytania odpowiadają w czwartym odcinku podcastu z cyklu Struck by Science wspaniałe językoznawczynie z Uniwersytetu Wiedeńskiego, Prof. Dr. Susanne M. Reiterer z Instytutu Językoznawstwa i Centrum Kształcenia Nauczycieli Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz Mgr Natalie Kosch - Lektorka języka Polskiego w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz doktorantka w Centrum Kultury i Języka Polskiego dla Obcokrajowców „Polonicum” na Uniwersytecie Warszawskim.


Nasz podcast dostępny jest na następujących stronach:

     YouTube: https://www.youtube.com/playlist?list=PL9Luz8I-E7xH6_zYkkLzB6tYRgHAVhwBQ
     Spotify: https://open.spotify.com/show/7Kf56AlEKeKy35EmbOdwuc?si=6r9tQLrYQZOW6-Xb1HQ8EA&dl_branch=1
     Anchor: https://anchor.fm/paninwien
     Soundcloud: https://soundcloud.com/user-445140107/sets/struck-by-science

Zapraszamy do słuchania!

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dojazd