A- A A+

Select your language

Collegium maius

Otwarcie wystawy

W dniu 4 marca 2010 r. w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu miało miejsce otwarcie wystawy fotograficznej "Collegium Maius" pod patronatem prof. Karola Musiała, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W ramach tej wystawy zostały pokazane fotografie dr Andrzeja Nowakowskiego z publikacji poświęconej Colegium Maius w Krakowie. Na otwarcie wystawy przybyli m.in. autor przedmowy do tej publikacji, dyrektor Muzeum UJ prof. Stanisław Waltoś, kuratorka targów Anna Jasińska i Andrzej Nowakowski z Krakowa.
Licznie przybyłych na wernisaż gości przywitał dyrektor Stacji prof. Bogusław Dybaś. Opowiadając o tematyce wystawy, prof. Dybaś zwrócił uwagę, że ilustruje ona historię jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie. Pomysł, aby przedstawić tę wystawę w Wiedniu, powstał z inicjatywy prof. Waltosia.
Po otwarciu uhonorowano działającego w Wiedniu geofizyka prof. Ewalda Brückl, który przy tej okazji został powołany na członka zagranicznego Polskiej Akademii Nauk. Świadectwo powołania zostało mu uroczyście wręczone przez trzech przedstawicieli Polskiej Akademii Nauk: prof. Stanisława Waltosia, prof. Józefa Gądka - Węsierskiego i prof. Bogusława Dybasia.
Następnie prof. Waltoś, współautor publikacji "Collegium Maius" opowiadał o zdjeciach dr Andrzeja Nowakowskiego. Podczas prezentacji swojej pracy dr Nowakowski zauważył jak wiele ciekawych szczegółów uchwycono na prezentowancyh fotografiach. Podkreślił również, że Collegium Maius jest nie tylko muzeum uniwersyteckim, ale także muzeum, które jest ściśle związane z historią Polski.
W drugiej części wernisażu został przedstawiony film o genezie Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wystawa zakończyła się koncertem młodych muzyków. Utwory Jana Sebastiana Bacha, Antonio Vivaldiego i Georga Friedricha Händla zostały wykonane przez Krzysztofa Kokoszewskiego, Jacka Stolarczyka, Petra Pogady i Marię Teper.
Po oficjalnej części otwarcia goście mieli okazję dokładnie zapoznać się z prezentwanymi zdjęciami, prowadząc widzów poprzez dziedzińce, sale i pokoje Collegium Maius, w których znajdują się niezwykłe eksponaty. Niektóre z uchwyconych na zdjęciach eksponatów byłu prezentowane w różnych muzeach. Były to m.in. kopia astrolabium, berło polskich królów i kopia mapy, najstarszej zachowanej do dzisiaj na świecie dokument kartograficzny gdzie umieszczono mapy nowo odkrytych Ameryk.

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dojazd