A- A A+

Select your language

Uroczyste wręczenie nominacji na zagranicznego członka Polskiej Akademii Nauk prof. Manfredowi Bietakowi

Dnia 22 kwietnia 2010 r. w Stacji Naukowej PAN odbyło się uroczyste wręczenie nominacji na zagranicznego członka Polskiej Akademii Nauk prof. Manfredowi Bietakowi. Nominacja ta została nadana 10 grudnia 2009 r. dwóm austriackim profesorom, prof. Bietakowi i prof. Ewald Brücklowi, który już wcześniej odebrał odznaczenie z rąk dyrektora Stacji PAN. Prof. Bietak jest archeologiem i egiptologiem, emerytowanym profesorem Uniwersytetu Wiedeńskiego, który dokonał wielu znaczących odkryć archeologicznych.
Na uroczystości byli obecni znakomici goście, ambasador Polski w Austrii dr Jerzy Margański oraz vice-prezydent Austriackiej Akademii Nauk dr Sigrid Jalkotzy-Deger. Uroczystość poprzedziła minuta ciszy poświęcona ofiarom katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginęli prezydent Polski Lech Kaczyński z małżonką i członkowie delegacji udającej się na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Vice-prezydent Austriackiej Akademii Nauk podkreśliła ścisłe kontakty, jakie łączą austriackich i polskich naukowców i podziękowała za dynamicznie rozwijającą się współpracę pomiędzy Austriacką Akademią Nauk i Stacją Naukową Polskiej Akademii Nauk. Następnie głos zabrał dyrektor Stacji PAN, prof. Dybaś, który przedstawił życiorys prof. Bietaka i dokonał wręczenia nominacji w imieniu Prezesa Polskiej Akademii Nauk.
Prof. Bietak odbierając odznaczenie powiedział, że od wielu lat łączy go ścisła współpraca z polskimi archeologami. Profesor podzielił się osobistymi wspomnieniami ze spotkania ze światowej sławy archeologiem Kazimierzem Michałowskim.
Kolejną częścią uroczystości był wykład o wykopaliskach prowadzonych w Egipcie. Prof. Bietak przedstawił wyniki swoich prac archeologicznych prowadzonych nad pałacem plemienia Hyksos. Stolica Dynastii Hyksos należała do największych miast swego czasu i reprezentowała wysoki stopień rozwoju. Prowadzone badania doprowadziły do odkrycia pozostałości pałacu i zbadania jego założeń architektonicznych. Odnaleziono wiele cennych przedmiotów, interesujących zbiórów ceramik z motywami zwierzęcymi, przedmiotów świadczących o kulcie płodności, kamieni z inskrypcjami. Po odczycie wzbogaconym licznymi ilustracjami odbyła się ciekawa dyskusja.

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dojazd