A- A A+

Select your language

The Philosophy of Interreligious Dialogue and Judaism

Prof. dr Stanisław Krajewski

W dniu 22 marca 2011 roku w Stacji Naukowej PAN w Wiedniu odbył się wykład prof. dr Stanisława Krajewskiego na temat „The Philosophy of Interreligious Dialogue and Judaism“.
Prof. dr Krajewski jest publicystą, matematykiem oraz filozofem zajmującym się przede wszystkim filozofią religii, wykłada na Uniwersytecie Warszawskim jak i Centre for the Study of Jewish-Christian Relations w Cambridge. Prof. Krajewski jest również twórcą i przewodniczącym zarządu Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Obecnie przygotowuje on wystawę poświęconą żydowskiej części polskiej historii od II wojny światowej, która ma się stać karcie ekspozycji Muzeum Żydowskiego w Warszawie, którego otwarcie przewiduje się na 2012 rok.
W swoim wykładzie prof. Krajewski skoncentrował się głównie na dialogu między religiami, jak również jego znaczeniu z punktu widzenia religioznawstwa oraz psychologii, socjologii i teologii, ponieważ nie ma do tej pory żadnej gałęzi filozofii, która zajmowałaby się takowym dialogiem. Dlatego też prof. Krajewski poświęcił swój wykład filozofii dialogu jak i jej znakomitemu przedstawicielowi Martinowi Buberowi. Omówiony został również koncept dialogu „dialogicznego” Raimona Panikkara, koncept, który jest bardzo pomocny w szukaniu określeń, które opisywałyby dialog między religiami, a nie między ludźmi. Trudność w zdefiniowaniu głębi międzyreligijnego dialogu polega na objaśnieniu jego szczególnego i często bardzo niejasnego wymiaru, a mianowicie faktu, że rozmówcy mają pewne oczekiwania religijne. Prawdziwy dialog odznacza się tym, że spotkanie nie jest zorientowane na osiągnięcie świadomego celu. Dlatego też prof. Krajewski w swoim wykładzie mówił o Emmanuelu Levinasie i Abrahamie Joshui Heschelsie, którzy byli jednymi z pierwszych, którzy zajmowali się ideą i celem „głębokiej teologii”. Prof. Krajewski zwrócił jednak uwagę, że w świecie międzyreligijnego dialogu można znaleźć pewne idee, które można by określić mianem idei „żydowskiej”, ponieważ są one podstawą judaizmu, jak np. uznanie właściwego zachowania (Orthopraxie) przed właściwą wiarą (ortodoksja). Nie jasnym jest jednak czy rzeczywiście Żydzi są źródłem idei dialogu, a jeżeli tak to w jakim stopniu.
Po wykładzie prof. Krajewskiego miała miejsce ożywiona dyskusja z licznie zgromadzoną publicznością.

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dojazd