A- A A+

Select your language

Gliwickie lata Tadeusza Różewicza

Prezentacja filmu dokumentalnego

W dniu 28 października 2010 roku w sali Jana III Sobieskiego w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu miała miejsce prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza“ w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego.
Dzisiaj Różewicz zaliczany jest do najbardziej wszechstronnych poetów i prozaików we współczesnej Polsce jak i najbardziej zasłużonym kandydatem do Literackiej Nagrody Nobla.
Inicjatorem i komentatorem wieczoru był prof. dr. Alois Woldan, profesor literatury z Instytutu Slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego i jednocześnie tłumacz twórczości Różewicza na język niemiecki.
O Tadeuszu Różewiczu powstało już kilka filmów, jednak nigdy dotąd poeta nie wypowiadał się na temat lat spędzonych w Gliwicach. Film ten jest dokumentacją okresu 20 lat życia w Gliwicach, gdzie Różewicz ożenił się z Wiesławą Kazłowską. Tutaj też urodzili się jego dwaj synowie. To właśnie w Gliwicach powstała większość jego wierszy, opowiadań oraz najsłynniejsze dramaty takie jak „Kartoteka“, która do dziś uznawana jest za jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiej literatury i europejskiego teatru.
Impulsem do stworzenia filmu było przyznanie Różewiczowi w 1995 roku honorowego obywatelstwa Miasta Gliwic. To właśnie wtedy dyrektor Gliwickiego Teatru Muzycznego Paweł Gabara wysunął pomysł na realizację dokumentu, który zfinansował Samorząd Miasta Gliwice.
Film miał swoją premierę w lutym 2009 roku. Od tego czasu był on już wyświetlany na Festiwalu Filmowym „Camera Silesia” w Gliwicach, w Theater Studio am Salzufer w Berlinie, w Teatrze Dramatycznym w Warszawie jak i przez Telewizje Polską. Kolejne prezentacje filmu w Nowym Jorku, Düsseldorfie oraz Wrocławiu przewidziane są na jesień 2010.
Prezentację filmu w Stacji Naukowej PAN w Wiedniu zaszczycili swoją obecnością Wiceburmistrz Miasta Gliwice Pani Renata Caban, autorka scenariusza do filmu Pani Maria Dębicz oraz reżyser filmu Pan Krzysztof Korwin-Piotrowski. Po słowach powitalnych Dyrektora Stacji Naukowej PAN w Wiedniu prof. Bogusława Dybasia, Wiceburmistrz Miasta Gliwice Pani Renata Caban podkreśliła znaczenie dążeń do osiągnięcia wspólnego celu Miasta Gliwice oraz Politechniki Śląskiej, w efekcie których na obszarze Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstał Park Naukowo-Technologiczny w Gliwicach „Technopark Gliwice”. Dzięki funduszom Unii Europejskiej na terenie byłych kopalni węgla kamiennego powstało w Gliwicach Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice”.
Po projekcji filmu odbyła się dyskusja z udziałem gości.

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dojazd