A- A A+

Select your language

Adam Zieliński. Z Hołobutowa w świat.

Sympozjum

Tematem sympozjum była postać polskiego pisarz i przedsiębiorcy Adama Zielińskiego. Od ponad pięćdziesięciu zajmuje się on stolicą byłej Monarchii Habsburskiej Wiedniem. Adam Zieliński należy do najbardziej znanych postaci polskiego Wiednia. Jego sława sięga jednak daleko poza granice Austrii. Profesor Adam Zieliński świętował niedawno swoje 80 urodziny. Z okazji tej okrągłej rocznicy, 9 lutego 2010 roku w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu miała miejsce uroczystość poświęcona temu wieloletniemu przyjacielowi Stacji Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu.
Na początku wieczoru zaprezentowano dwa filmy dokumentalne, w których przedstawiono   fragmenty z życia Adama Zilelńksiego. Reżyserem filmów był polski dziennikarz i reżyser filmowy oraz wieloletni przyjaciel Adama Zielińskiego, który był równocześnie komentatorem filmów. Reżyser przedstawił również okoliczności w jakich filmy te powstały.  W poszukiwaniu śladów na terenach dawnej Galicji, a dzisiejszej Ukrainie, widzowie mogli odwiedzić miejsca z dzieciństwa Adama Zielińskiego i stać się świadkami jego wspomnień oraz jego żałoby nad zamordowanym przez nazistów ojca profesora. To właśnie dzięki inicjatywie Adama Zielińskiego i Marka Maldisa powstał pomnik upamiętniający pomordowanych w Stryj w czasie II Wojny Światowej żydów.
Po projekcji filmów Urlich Schmidt, dziennikarz z Bilefeldu, w swoim wykładzie podał wyniki badań nad Holokaustem w Stryj na terenie Ukrainy, gdzie Adam Zieliński spędził swojej dzieciństwo. Ulrich Schmidt jest również autorem pierwszej biografii Adama Zielńskiego, która ukaze się na wiosnę pod tytułem „Dziewięć Żyć Adama Zielińskeigo“. Pod wykładzie odbyła się dyskusja panelowa oraz rozmowa z gośćmi.
Na zakończenie wieczoru muzyczną oprawę zapewnili Anna Gutowska i Petra Pogady, które zaprezentowały utworu z filmu Stevena Spielberga
"Lista Schindlera".

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dojazd