A- A A+

Select your language

O Polonicach austriackich

Polskie źródła historyczne na terenie Austrii - bazy danych

Bazy danych zbierają źródła dotyczące historii Polski i Polaków, które zachowały się w Austrii. Źródła historyczne zachowały się w różnej postaci i nie ograniczają się wyłącznie do formy pisemnej. Poszczególne kategorie źródeł wymagają określonej formy opisu i ewidencji. Dlatego też budowany jest zbiór różnych baz danych, a nie tylko jedna baza dla wszystkich źródeł. Rozwiązanie takie z różnych względów, zarówno wynikających z teorii źródłoznawstwa, jak i względów czysto praktycznych wydaje się lepsze. W chwili obecnej udało się doprowadzić do opracowania bazy dla źródeł pisanych, przechowywanych w archiwach, bibliotekach, zbiorach prywatnych itp. oraz dla źródeł ikonograficznych rozumianych zgodnie z większością definicji historycznych bardzo szeroko. Zawartość tych będzie systematycznie rozbudowywana.

Obecnie w bazach znajdują się rekordy z polonikami z Austriackiej Biblioteki Narodowej (spuścizna rękopiśmienna Karola Lanckorońskiego patrz odrębna baza danych), z Archiwum Parlamentu w Wiedniu oraz z Austriackiego Archiwum Państwowego (z Allgemeines Verwaltungsarchiv polonika dot. Ministerstwa dla Galicji, z Kriegsarchiv dot. Józefa Piłsudskiego oraz Legionów Polskich, z Haus-, Hof- und Staatsarchiv – korespondencja dyplomatyczna między Austrią a Rzeczpospolitą, doniesienia z Polski oraz różne materiały „polskie” z XVI-XVIII wieku).

Rekordy zostały przygotowane przez prof. Jerzego Gaula, dr. hab. Piotra Olińskiego, dr. Konrada Bobiatyńskiego, dr. Macieja Ptaszyńskiego oraz dr. Damiana Szymczaka.

Ze względu na prace konserwacyjne bazy danych nie są obecnie dostępne online. Przepraszamy za wszelkie niedogodności.

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Dojazd