A- A A+

Select your language

Materiał ceramiczny ze stanowiska Tell el-Retaba w Egipcie

Dr Anna Wodzińska

W dniu 16 maja 2013 r. odbył się wykład dr Anny Wodzińskiej w ramach naukowych prezentacji projektów stypendystów fundacji Lankorońskich:  Materiał ceramiczny ze stanowiska Tell el-Retaba w Egipcie. Badania nad naczyniami lokalnymi i importowanymi. Doktor Anna Wodzińska jest archeologiem, zatrudnionym w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, (Zakład Archeologii Egiptu i Nubii).

Przybyłych i gości przywitała dr Anna Ziemlewska wicedyrektor Stacji Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu.

Tell el-Retaba to stanowisko znajdujące się we wschodniej delcie Nilu, w Wadi Tumilat. Wadi Tumilat to naturalna droga komunikacyjna pomiędzy doliną Nilu a egipskim wschodnim pograniczem. Najwcześniejsze pozostałości archeologiczne świadczą o obecności Hyksosów, obcego ludu okupującego dolny Egipt w czasie Drugiego Okresu Przejściowego. Na początku Nowego Państwa zbudowano tutaj twierdzę, która została rozbudowana w czasach Ramzesa II. Można przypuszczać, że współczesna Tell el-Retaba to starożytne Pithom, którego nazwa pojawia się w Biblii, jako miejsca zatrudniania Żydów w trakcie budowy miasta Ramzesa II. Pozostałości archeologiczne świadczą o kontynuacji zasiedlenia stanowiska w Trzecim Okresie Przejściowym i Epoce Późnej.

Liczne naczynia ceramiczne i ich fragmenty, przy nikłych źródłach pisanych, stanowią podstawę datowania badanych struktur na terenie osady. Na podstawie znalezionych naczyń można się zastanawiać nad międzynarodowymi kontaktami mieszkańców Tell el-Retaba, nad ich zasięgiem i charakterem. Stanowisko to przez większość czasu funkcjonowało jako twierdza wojskowa a znajdowane naczynia mogą świadczyć o obcych najemnikach w armii egipskiej. Mogą one być także świadectwem trybutu płaconego przez obce ludy na rzecz faraona. Ale mogły one także stanowić przedmiot wymiany w handlu międzynarodowym, jako pojemniki na luksusowe towary, między innymi wino czy żywice sprowadzane z terenu Bliskiego Wschodu. W Epoce Późnej pojawiają się naczynia z wysp greckich, w tym przede wszystkim amfor na wino.

Trwające prace wykopaliskowe prowadzone w kooperacji ze Słowakami być może pozwolą udzielić odpowiedzi na wciąż pojawiające się pytania o historię ówczesnego Egiptu.

Na zakończenie odbyła się dyskusja. Pytano o aspekty socjologiczne, zaawansowanie prac badawczych, sposoby zdobywania materiałów do porównań oraz o to, co dzieje się z wydobytym materiałem.

Referentka odpowiadając na pytanie opowiedziała o przyjętych sposobach pracy, badaniach spektrometrycznych i współpracy z wieloma Egiptologami w celu wyjaśnienia wielu kwestii badawczych.

Lidia Gerc

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dojazd