A- A A+

Select your language

Naczelny Komitet Narodowy (1914-1918). Nieznana karta epopei Legionów Polskich

Dr Mateusz Drozdowski

26 lutego 2015 roku o godz. 19.00 w Sali Mikołaja Kopernika Stacji Naukowej PAN w Wiedniu odbył się wykład otwarty w języku polskim pt. „Naczelny Komitet Narodowy (1914-1918). Nieznana karta epopei Legionów Polskich”, który wygłosił dr Mateusz Drozdowski, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz stypendysta Fundacji Lanckorońskich.

Otwarcia spotkania dokonał tradycyjnie Dyrektor Stacji, prof. dr hab. Bogusław Dybaś, który serdecznie powitał przybyłych gości i zaraz na początku zaprezentował kopie map z okresu I wojny światowej, przekazane w darze dla Stacji przez byłego Prezesa Forum Polonii w Austrii, pana Andrzeja Lecha. Następnie prof. Dybaś dokonał krótkiego wprowadzenia do tematu sprawy polskiej podczas I wojny światowej, zwrócił uwagę na chwytliwy i dość prowokacyjny tytuł wystąpienia dra Drozdowskiego, który pana profesora osobiście również bardzo zaciekawił, po czym oddał głos prelegentowi.

Dr Drozdowski w sposób bardzo żywy i przekonujący nakreślił historię powstania oraz działalności Naczelnego Komitetu Narodowego, ze szczególnym uwzględnieniem jego stosunków z władzami monarchii austro-węgierskiej. Referent zwrócił uwagę na ciekawe pod względem historycznym okoliczności założenia Komitetu (projekt utworzenia organizacji powstał zaledwie w kilkanaście godzin) oraz jego nieocenioną rolę jako organizacji wspierającej, zarówno politycznie, jak i logistycznie, Legiony Polskie. Dr Drozdowski obalił w swoim wystąpieniu również kilka mitów funkcjonujących w świadomości historycznej wielu Polaków, jak np. kojarzenie Legionów Polskich przede wszystkim z osobą Józefa Piłsudskiego, którego udział w stworzeniu polskich oddziałów pod zwierzchnictwem austro-węgierskim był znaczący, jednak z pewnością nie decydujący. Prelegent wykazał się kompleksową wiedzą na temat NKN oraz obszerną znajomością i krytycznym spojrzeniem na fakty z okresu I wojny światowej. Dr Drozdowski miał okazję udowodnić to również w dyskusji, która wywiązała się po jego wystąpieniu.

O zainteresowaniu przybyłych gości tematem NKN oraz Legionów Polskich świadczyć może fakt, że ożywione dyskusje trwały jeszcze długo po zamknięciu przez prof. Dybasia części oficjalnej spotkania, w którym Dyrektor Stacji podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił na kolejne wykłady otwarte, które odbędą się w Stacji w marcu.

Kornelia Wróbel

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dojazd