A- A A+

Select your language

Okablowanie Turcji. Polscy imigranci w Turcji

Krzysztof Dąbrowski

Dnia 4 lutego 2016 w siedzibie Polskiej Akademii Nauk Stacji Naukowej w Wiedniu odbył się wykład mgr. inż. Krzysztofa Dąbrowskiego pt. „Die Verkabelung der Türkei. Polnische Immigranten in der Türkei“.

Licznie zgromadzonych gości powitał Dyrektor Stacji Prof. Bogusław Dybaś, zarysowując bliżej profil referenta i nie szczędząc ciepłych słów jego dotychczasowej działalności. Warto podkreślić, że Krzysztof Dąbrowski już kilkakrotnie gościł jako referent, a stająca się powoli tradycją seria wykładów o tej tematyce jest owocem bliskiej współpracy Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu oraz Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników w Austrii.

Wykład rozpoczął się od opisu polskiej emigracji w XIX w. Do konieczności opuszczenia ojczyzny, która wówczas ze względu na zabory formalnie nie istniała, przyczyniły się liczne wydarzenie polityczno-historyczne, jak powstania niepodległościowe czy prowadzone na mniejszą lub większą skalę wojny. Choć ulubionym kierunkiem polskich inżynierów była zachodnia Europa, to niemała ich grupa osiadła także w Turcji. Wielu Polaków, nie tylko budowniczych, ale często równocześnie wojskowych, odegrało znaczącą rolę przy budowie linii telegraficznych, torów kolejowych, w górnictwie,  rolnictwie oraz w innych sektorach w całej Europie, a nawet poza nią. Na szczególną uwagę zasługiwały przede wszystkich dwie postacie. Pierwszą był Karol Brzozowski, który kierował m.in. budową linii telegraficznych ze Stambułu do Europy, był zarządcą leśnictwa w Bułgarii, geodetą w Kurdystanie, a ponadto dokonywał licznych odkryć archeologicznych i regularnie publikował artykuły w polskiej i francuskiej prasie. W 1884 roku powrócił do Galicji, by posłać swe dzieci do polskiej szkoły. Innym znanym i wpływowym Polakiem był Franciszek Sokulski. Wyemigrował on do Prus oraz do Francji, gdzie aktywnie działał w demokratycznych społeczeństwach, brał udział w Powstaniu Węgierskim oraz walczył przeciwko panslawistycznej propagandzie rosyjskiej na Bałkanach. Od 1860 r. zamieszkał w Stambule, zostając korespondentem prasy francuskiej. Przez długi czas organizował projekty dla Polaków, przede wszystkim przy budowie linii telegraficznych. Podobnie jak Brzozowski, na starość powrócił do Galicji.

Wykład miał na celu przedstawienie sylwetek najznamienitszych polskich emigrantów w Turcji, ale przeplatał również liczne fakty historyczne dotyczące Polski w okresie zaborów. Ponadto ukazywał ewolucje myśli inżynierskiej i rozwój infrastruktury na przestrzeni lat w południowej Europie, Turcji oraz niektórych państwach Bliskiego Wschodu.

Dzięki pytaniom i komentarzom ze strony gości wywiązała się ciekawa dyskusja, po której prof. Bogusław Dybaś podziękował wszystkim za udział w spotkaniu i zaprosił do kontynuowania rozmów przy lampce wina oraz, stosownie do okazji (4 lutego przypadał w tym roku tłusty czwartek), pączkach.

Jakub Rożdżyński

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dojazd