A- A A+

Select your language

"Der Grandseigneur der alten Schule"

Dnia 18 kwietnia 2016 roku w Stacji Naukowej PAN w Wiedniu odbyło się sympozjum „Der Grandseigneur der alten Schule”, podczas którego miała miejsce prezentacja wyników projektu „Karol Lanckoroński i jego spuścizna rękopiśmienna w zbiorach Austriackiej Biblioteki Narodowej.”

Przybyłych gości przywitał profesor Bogusław Dybaś, który w wystąpieniu podsumował projekt realizowany przy współpracy z Austriacką Biblioteką Narodową. Wyjaśnił także, że celem projektu było udostępnienie zachowanych materiałów archiwalnych związanych z tą tematyką.

Dyrektor dokonał podsumowania prac badawczych, które są obecnie dostępne online oraz ukazały się drukiem w publikacji pokonferencyjnej, w czterech tomach z serii „Lanckoroniana” i w licznych tekstach umieszczonych w Rocznikach Stacji. Profesor podkreślił, iż cel projektu nie polegał na jednoznacznym zamknięciu tej tematyki.

Goście honorowi: wiceprezes PAN profesor Elżbieta Frąckowiak – dokonała wprowadzenia do tematu; profesor Jerzy Wyrozumski z Polskiej Akademii Umiejętności opowiadał o córce Karola Lanckorońskiego profesor Karolinie Lanckorońskiej, którą osobiście poznał; ambasador Artur Lorkowski podkreślił znaczenie projektu oraz wyraził nadzieję na realizację w przyszłości innych podobnych przedsięwzięć polsko-austriackich. Po nich przemówili Dr. Andreas Fingernagel (Austriacka Biblioteka Narodowa), Piotr Piniński – Prezes Fundacji Lanckorońskich, Werner Grebner przedstawiciel władz samorządowych dzielnicy Landstraße.

Kierownikiem projektu był prof. Bogusław Dybaś. Jak podkreślał prof. Dybaś realizacja projektu była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób m.in.: dr Joanny Winiewicz-Wolskiej; dr Anny Ziemlewskiej, Aleksandry Szymanowicz-Hren, praktykantów i tłumaczy.
Doktor Joanna Winiewicz-Wolska w wystąpieniu przedstawiła stan badań nad Karolem Lanckorońskim oraz postulaty badawcze.
Profesor Piotr Salwa (PAN Stacja Naukowa w Rzymie) w wykładzie opisał związki Karola i Karoliny Lanckorońskich z Rzymem, miastem wielokrotnie odwiedzanym przez hrabiego, które też Lanckoroński doskonale znał, natomiast hrabina po 1945 roku wybrała Rzym na miejsce stałego pobytu. Referent przedstawił także dzieje fototeki hrabiego Lanckorońskiego, którą ten ofiarował Polskiej Akademii Umiejętności.

Adam Korczyński w wystąpieniu opowiedział o portalu internetowym PAUart.pl, poprzez który udostępniane są zbiory ikonograficzne, które stanowią własność Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk, przechowywane są w Zbiorach Specjalnych i Gabinecie Rycin PAU Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, w Fototece Lanckorońskich PAU oraz Archiwum Nauki PAN i PAU.

Aleksandra Szymonowicz-Hren w wystąpieniu podzieliła się ze zgromadzonymi wynikami swojej pracy na temat faniteum (w zamyśle mauzoleum drugiej żony Lanckorońskiego Franciski zwanej Fanitą) obecnie klasztor karmelitanek w dzielnicy Wiednia – Hietzing.
Na zakończenie odbył się koncert (skrzypce) profesor Anny Gutowskiej.

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dojazd