A- A A+

Select your language

Dziewiąty Dzień Otwartych Drzwi

Dnia 18 czerwca 2016 r. w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu zorganizowano, we współpracy z „Wiener Krakauer Kulturgesellschaft”, już po raz dziewiąty dzień drzwi otwartych. Tego dnia obchodzone było także 30-lecie istnienia Stacji Naukowej PAN. Na tę uroczystość przybyli goście z całej Austrii oraz przedstawiciele władz polskich i polskiej wspólnoty.

Dyrektor Stacji Naukowej, Profesor Dybaś, powitał licznie przybyłych gości i otworzył wieczór krótką informacją o historii „Domu Polskiego”, będącego obecną siedzibą Stacji PAN.
Następnie poprosił gości honorowych o zabranie głosu.

Amabasador RP w Wiedniu Artur Lorkowski

Ambasodor RP wyraził uznanie dla działalności Stacji Naukowej PAN i podziękował za owocną współpracę z ambasadą. Życzył sukcesów w dalszej działalności mającej na celu propagowanie w Austrii wiedzy o Polsce i jej historii a także sukcesów pracy naukowej.

Hrabia Mieczysław Ledóchowski – były dyrektor Fundacji „Dom Polski“

Senior wspólnoty polskiej w Wiedniu hrabia Mieczyław Ledóchowski podziękował w swoim przemówieniu za wkład wniesiony przez Stację Naukową w rozwój i umacnianie związków między Polakami i Austriakami. Ponieważ tak samo jest ważna pamięć o ojczyźnie jak odnalezienie swojego miejsca w kraju, w którym się mieszka.

Profesor Irena Lipowicz – była ambasador RP w Wiedniu

Na wstępie swojego przemówienia Pani ambasador zwróciła uwagę, że tak jak za jej czasów tak i teraz sytuacja UE jest bardzo napięta. Przypomniała, że jej celem było, żeby Polska weszła do Unii Europejskiej, co udało się dzięki pomocy i współpracy wielu życzliwych osób. W ten sposób otwarta została droga dla Polaków, którzy chcieli pracować i kształcić się w Wiedniu. Na zakończenie wyraziła przekonanie, że trzeba mieć nadzieję i ufać sobie wzajemnie, bo to jest podstawa dobrej współpracy.

Profesor Herbert Mang - były prezydent Austriackiej Akademii Nauk

W swoim przemówieniu prof. Herbert Mang stwierdził, że współpraca na poziomie naukowym jest bardzo ważna dla rozwoju badań naukowych. Podziękował za wieloletnią współpracę obu akademii, dzięki której możliwe było zorganizowanie wielu wspólnych projektów. Kończąc wyraził przekonanie, że ta współpraca będzie się dalej pomyślnie rozwijać.

Profesor Theodor Kanitzer – wieloletni prezes Towarzystwa Austriacko-Polskiego

Przypominając tragiczne zdarzenia i wielkie straty jakie Polska poniosła w czasie drugiej wojny światowej, prof. Kanitzer wyraził wielki podziw dla rozwoju polski. Mimo że początki Towarzystwa Austriacko-Polskiego były bardzo trudne, jednak dzięki współpracy, partnerstwu, wielu zorganizowanym projektom itd., osiągnięto bardzo wiele. Prof. Kanitzer bardzo podziękował za współpracę i pomoc w tej działalności.

Mgr Lidia Gerc

Mgr Lidia Gerc przedstawiła wystawę, którą w Stacji Naukowej PAN zorganizowano z okazji 30-lecia. Wystawa obejmuje film, prezentację multimedialną oraz tablice ścienne. Poinformowała także jak doszło do jej powstania i podziękowała wszystkim współpracownikom za zaangażowanie i wkład pracy w ten projekt.

Informacja o filmie – dr Dorota Chilińska

Pani Chilińska, reżyser filmu „Stacja Wiedeń“, przedstawiła krótko treść dokumentacji. Zaznaczyła, że w jej mniemaniu interesująca historia „Domu Polskiego” powinna zostać utrwalona i podziękowała wszystkim, którzy pomogli jej w realizacji filmu.

Po zakończeniu przemówień gości honorowych, nastąpiła projekcja filmu.
Film można oglądać pod następującym linkem na youtube.
Na zakończenie dyrektor Stacji podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił na poczęstunek i koncert zespołu „Nocna Zmiana Bluesa“.

Anna Jaworski

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dojazd