A- A A+

Select your language

Fundament nowego porządku – chrześcijaństwo. Wstęp do badań nad relacjami polskiego i austriackiego malarstwa historycznego w XIX wieku

Dr Barbara Ciciora

Dnia 15 września 2016 r. w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu odbył się wykład pt.: „Fundament nowego porządku – chrześcijaństwo. Wstęp do badań nad relacjami polskiego i austriackiego malarstwa historycznego w XIX wieku”, które wygłosiła dr Barbara Ciciora. Jest ona Doktorem historii sztuki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz kustoszką w Domu Jana Matejki. Dr Barbara Ciciora wraz z dr Aleksandrą Krypczyk jest współautorką koncepcji scenariusza Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

Przybyłych gości przywitała wicedyrektor Stacji dr Anna Ziemlewska, przedstawiła ona referentkę i oddała jej głos. Wykład zaczął się pytaniem Czym właściwie jest obraz?. Obraz manifestuje ciągłość pewnych idei i symboli i jest on także świadectwem kultury. Obraz jest znakomitym narzędziem do komunikacji oraz ważnym elementem wyrażania swoich myśli. Obraz powinien przekazywać informacje w zrozumiały, jasny sposób, ponieważ jeśli nie potrafimy zrozumieć obrazu - dzieło odrzucamy.

W malarstwie XVII wieku powstawały obrazy alegoryczne. Alegoria to idea mająca poza dosłownym znaczeniem stały umowny sens przenośny. Wyraża ona także dużo bardziej skomplikowaną treść. Malarstwo w czasie Romantyzmu reprezentuje między innymi Jan Matejko, który zilustrował wszystkie najważniejsze wątki z historii Polski, obrazując często potęgę narodu polskiego i jego znanych bohaterów. Obrazy polskich artystów zostały pokazane na wielu międzynarodowych wystawach, w Wiedniu, Paryżu, Berlinie, co przyczyniło się do podtrzymywania w Europie świadomości o istnieniu bogatej narodowej kultury Polaków. Istotne było znalezienie wątków w historii, aby móc je później wykorzystać w przedstawieniach malarskich, w określonych celach „propagandowych”. Nie inaczej było z alegorycznym malarstwem austriackim, w którym szukano wątków łączących władców z kościołem i tradycjami chrześcijańskimi.

Po wykładzie rozwinęła się dyskusja i dr Barbara Ciciora odpowiadała na pytania słuchaczy. Wieczór zakończyła dr Anna Ziemlewska, dziękując za przybycie i zapraszając na lampkę wina.

Karolina Cyganik

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dojazd