A- A A+

Select your language

Polonijny Dzień Dwujęzyczności

Dnia 15 października 2016 roku w siedzibie Polskiej Akademii Nauk Stacji Naukowej w Wiedniu odbył się, po raz pierwszy w Austrii, "Polonijny Dzień Dwujęzyczności". Licznie zebranych gości powitał Dyrektor Stacji prof. dr hab. Bogusław Dybaś. Następnie głos zabrał Sławomir Iwanowski, redaktor naczelny pisma ,,Polonika”, który podkreślił rolę języka polskiego w kształtowaniu świadomości młodego pokolenia oraz przybliżył historię Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, którego idea powstała w środowiskach Polonii amerykańskiej w roku 2015.

Pierwszą część spotkania otworzył referat „Zmiany w najnowszym słownictwie polskim” dr hab. Mirosławy Mycawki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, która w barwny sposób opowiedziała o zapożyczeniach z Internetu i innych języków, wpływających na kształt współczesnej polszczyzny. Dr Liliana Niesielska, aktorka i tłumaczka, dowcipnie i obrazowo przedstawiła korzyści płynące z wielojęzyczności w swoim wystąpieniu Wielojęzyczność otwiera na świat. Dr Ewa Dziedzic, senatorka w Parlamencie Austriackim nakreśliła historię swojej dwujęzyczność w referacie „Język polski w wielokulturowym Wiedniu”. Prof. dr hab. Dybaś zreferował problemy i wyzwania jakie stoją przed pracownikami Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk Wiedniu – placówki dwujęzycznej.

Druga część spotkania była poświęcona nauczaniu języka polskiego. Dr Liliana Madelska z Uniwersytetu Wiedeńskiego, która w referacie „Polski za granicą: działania rodziców, perspektywa dziecka, możliwości wspomagania rozwoju polszczyzny dziedziczonej” zachęcała do wysiłku, aby język ojczysty mógł rozwijać się w sposób prawidłowy. Arkadiusz Rusowicz, dyrektor pierwszej Społecznej Szkoły Polskiej w Austrii wspominał o trudnościach, na jakie natrafiają nauczyciele polscy, którzy pragną kształcić młodzież za granicą kraju. Hanna Kaczmarczyk, dyrektor Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Wiedniu przedstawiła historię tego ośrodka, a Dagmara Miedzińska, nauczycielka i egzaminatorka w Komisji Eksternistycznej ds. Języków Obcych zaprezentowała swój dorobek w pracy z młodzieżą.

Po wystąpieniach rozpoczął się panel dyskusyjny z udziałem mecenasa Rafała Sokolskiego, Armina Innerhofera, Aleksandry Izdebskiej oraz studentów. Opowiadali oni o swoich doświadczeniach, związanych z nauką języka polskiego oraz ułatwieniach wynikających z dwujęzyczności. Następnie odbył się występ wokalnej grupy dziecięcej ,,Gwiazdeczki” ze Szkoły Śpiewu Passions Artists. Na zakończenie Polonijnego Dnia Dwujęzyczności każdy z uczestników, mały i ten większy, mógł wziąć udział w dyktandzie, przygotowanym przez dr hab. Mirosławę Mycawkę. Na wszystkich, którym udało się przebrnąć przez zawiłości językowe, czekały nagrody książkowe.

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dojazd