A- A A+

Select your language

Elizabeth Watson – cichociemna

Dr Katarzyna Minczykowska

Dnia 17 października 2016 roku w siedzibie Polskiej Akademii Nauk Stacji Naukowej w Wiedniu odbył się wykład w języku polskim dr Katarzyny Minczykowskiej pt. „Elizabeth Watson – cichociemna”.

Licznie zgromadzonych gości powitał Dyrektor Stacji w latach 2007-2019 prof. Bogusław Dybaś, który przedstawił prelegentkę oraz zaprosił zebranych na wydarzenie towarzyszące promocji postaci Elżbiety Zawackiej – monodram w reżyserii Inki Dowglasz oraz z Teresą Stępień – Nowicką w roli tytułowej.

Dr Katarzyna Minczykowska jest wiceprezesem Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej Archiwum i Muzeum Pomorskie AK oraz Wojskowej Służby Polek.

Wykład rozpoczął się od wyjaśnienia, kim byli cichociemni. Następnie dr Minczykowska opowiedziała o rodzinie i dzieciństwie Elżbiety Zawackiej, która urodziła się i wychowała w Toruniu. Ukończyła studia matematyczne na Uniwersytecie Poznańskim. W tym czasie związała się z Organizacją Przysposobienia Kobiet do Obrony Kraju, późniejszym Przysposobieniem Wojskowym Kobiet. W czasie wojny, przy okazji akcji ,,Zagroda”, działając pod pseudonimem ,,Zo”, wielokrotnie nielegalnie przekraczała granice przenosząc meldunki i wiadomości. W roku 1943 udała się do Londynu- jej droga wiodła przez Niemcy, Austrię, Francję, Hiszpanię. Po rozczarowującym spotkaniu z premierem Sikorskim, ,,Zo” powróciła do kraju, skacząc ze spadochronem- stała się tym samym jedyną kobietą wśród cichociemnych. Brała udział w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku przeniosła się na południe Polski i stamtąd koordynowała pracę kurierską na trasach prowadzących do Szwajcarii. Po wojnie pracowała jako nauczycielka w Toruniu, Olsztynie, ukończyła również drugie studia magisterskie na kierunku pedagogika. Nie udało jej się jednak uniknąć komunistycznego więzienia. W roku 1951 została aresztowana i po krótkim procesie została skazana na więzienie. Karę odbywała w Fordonie, Grudziądzu, Bojanowie, skąd została zwolniona w wyniku amnestii w roku 1955. Wymarzony doktorat udało jej się obronić w roku 1965. Nigdy nie wstąpiła do partii komunistycznej. Prelekcję zwieńczył pokaz filmu – wywiadu pt. Elżbieta Zawacka. Moje szczęśliwe życie.

W referacie dr Minczykowska przedstawiła nietuzinkową, wciąż mało znaną postać kobiety – żołnierza, która poświęciła wszystko dla Ojczyzny. Po doświadczeniach wojny, śmierci najbliższych oraz prześladowaniu przez władzę komunistyczną Elżbieta Zawacka nieustannie twierdziła, że miała szczęśliwe życie.

Po referacie wywiązała się ciekawa dyskusja, po której prof. Dybaś podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił do kontynuowania rozmów przy lampce wina.

Joanna Brzegowy

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dojazd