A- A A+

Select your language

Bruno Kreisky w polskim dyskursie publicznym w latach 1956-1983

Dr. Agnieszka Kisztelińska-Węgrzyńska

Dnia 25 stycznia 2017 roku w siedzibie Polskiej Akademii Nauk Stacji Naukowej w Wiedniu, w ramach cyklu Wykładów Kopernikańskich, odbył się wykład dr Agnieszki Kisztelińskiej-Węgrzyńskiej, pt. "Bruno Kreisky w polskim dyskursie publicznym w latach 1956-1983". Dyrektor Stacji w latach 2007-2019, prof. Bogusław Dybaś, powitał gości oraz przedstawił prelegentkę. Dr Agnieszka Kisztelińska- Węgrzyńska jest historykiem związanym z Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii powszechnej oraz historii dyplomacji po II wojnie światowej z naciskiem na losy powojennej Austrii.

W latach 50. i 60., a zwłaszcza 70. latach wieku XX w polskim dyskursie dominował wizerunek Austrii jako państwa całkowicie neutralnego wobec Polski. Dr Agnieszka Kisztelińska-Węgrzyńska, w swoim referacie, przyjęła założenie, że było to wynikiem polityki PRL, podkreślającej militarną potęgę Niemiec, USA, czy też Francji – państw zachodu, nieprzychylnie nastawionych do PRL. Dodatkowo Austria przez cały czas promowała kulturę austriacką oraz język niemiecki. Bruno Kreisky, który najpierw był ministrem spraw zagranicznych, a następnie od roku 1970 kanclerzem Austrii stał się dla polskich gazet gwarantem dobrych stosunków między państwami. Prasa początkowo ograniczała się do niewielkich wzmianek o działalności Kreisky'ego, by w latach 70. określać go jako dowcipnego, oczytanego człowieka z dumą mówiącego o własnej ojczyźnie i dzielnie broniącego jej interesów. Często porównywano go również z innymi politykami zachodnioeuropejskimi. W propagandzie PRL-u kanclerz Kreisky oraz Austria byli potrzebni Polsce jako zachodni partner, którego nie musiano się obawiać, w przeciwieństwie, np. do Niemiec. 

Wykład dr Agnieszki Kisztelińskiej-Węgrzyńskiej okazał się fascynującą opowieścią o dyplomacji powojennej Austrii oraz stosunkach dwóch narodów – austriackiego oraz polskiego. Autorka wykorzystała metody typowe dla badań nauk społecznych do badań historycznych, co tylko ubogaciło odczyt. Po wystąpieniu padło wiele pytań dotyczących m.in. charakterystyki osoby Bruna Kreisky'ego oraz polityki zagranicznej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Joanna Brzegowy

 

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Dojazd