A- A A+

Select your language

Polska Liga Obrony Praw Człowieka i Obywatela w okresie dwudziestolecia międzywojennego

Mgr Iza Mrzygłód

Dnia 19 października 2017 r. w Polskiej Akademii Nauk Stacji Naukowej w Wiedniu odbył się wykład Izabeli Mrzygłód pt.: „Polska Liga Obrony Praw Człowieka i Obywatela w okresie dwudziestolecia międzywojennego”. Mgr Mrzygłód jest doktorantką w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, redaktorką tygodnika internetowego „Kultura Liberalna” i stypendystką Narodowego Centrum Nauk. Przybyłych przywitał dyrektor Stacji w latach 2007-2019 prof. Bogusław Dybaś, który także przedstawił referentkę oraz zaproszonych na to wydarzenie prof. Wolfganga Schmale i dr. Christophera Treiblmayra – wydawców książki „Human Rights Leagues in Europe (1898-2016)”.

Moderatorem spotkania był prof. Schmale wykładowca Nowoczesnej i Współczesnej Historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Wiedeńskiego. Był on też ekspertem Rady Wspólnoty Europejskiej w dziedzinie demokracji, praw człowieka i mniejszości. Jest autorem i współautorem wielu publikacji z zakresu praw człowieka.

Dr Treiblmayer opowiedział pokrótce o historii Ligi Praw Człowieka oraz o wspomnianej publikacji „Human Rights Leagues in Europe (1898-2016)” (Stuttgart 2017). Książka jest poświęcona Lidze Praw Człowieka - organizacji pozarządowej zajmującej się nadzorem, ochroną i promowaniem praw człowieka, założonej w 1898 we Francji. Przyczyniła się ona w dużej mierze do ukształtowania innych Lig w Europie, w tym w Polsce. Publikacja otwiera niemal niezbadany do tej pory obszar jakim jest historia Ligi w państwach europejskich. Jej działalność a nawet istnienie zostało w okresie nazizmu zabronione a ich członkowie stali się często ofiarami systemu nazistowskiego. II wojna światowa jak i okres powojenny miały ogromny wpływ na tę międzynarodową organizację w innych krajach. Różnie też kształtowała się ich późniejsza działalność.

Mgr Mrzygłód, autorka jednego z artykułów w prezentowanej książce, rzuciła światło na historię Polskiej Ligii Praw Człowieka, która do tej pory pozostawała nieznana. Referentka wymieniła kluczowych członków organizacji i nakreśliła obszar jej działań. Istotnym aspektem wykładu było zaangażowanie kobiet w tego rodzaju organizacjach i powiązania członków Lig z masonerią.

Po referacie widownie dopytywali m.in. o kwestię wznowienia działalności Polskiej Ligii Praw Człowieka po II wojnie światowej lub ewentualnego przejęcia jej obowiazków przez inne organizacje.

Emilia Matyjaszczyk

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Dojazd