Rocznik Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu tom 11
Niedawno ukazał się Rocznik Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu tom XI (niem. Jahrbuch des Wissenschaftlichen Zentrums der Polnischen Akademie der Wissenschaften in Wien). Rocznik jest niemieckojęzycznym periodykiem Stacji, zawierającym teksty wykładów wygłaszanych w Stacji przez polskich badaczy oraz artykuły prezentujące wyniki badań prowadzonych przez Stację bądź przez naukowców z nią współpracujących. Celem publikacji jest przede wszystkim promowanie i umacnianie austriacko-polskiej współpracy naukowej w wielu dziedzinach nauki oraz stworzenie dla tej współpracy forum wymiany naukowej.
W 11 tomie, który liczy 372 stron, ukazały się:
- artykuły o historii i teraźniejszości Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu (m.in. pióra prof. Piotra Szlanty, Dyrektora Stacji PAN w Wiedniu o jego planach działalności placówki na przyszłe lata i prof. Bogusława Dybasia, Dyrektora Stacji PAN w Wiedniu w latach 2007-2019 o osiągnieciach placówki w tym czasie),
- artykuły na podstawie referatów wygłoszonych w Stacji z różnych dziedzin (m.in. słynnego egiptologa prof. Karola Myśliwca o osiągnieciach polskiej egiptologii jak również amb. i historyka dr Jakuba Forst-Battaglii o polityce zagranicznej Polski w czasie międzywojennym),
- artykuły na podstawie referatów wygłoszonych w ramach prezentacji projektów młodych badaczy (m.in. stypendystów Fundacji Lanckorońskich, którzy prowadzą w ramach im przyznanych stypendiów kwerendy w archiwach i bibliotekach w Austrii, np. artykuł prof. Błażeja Stanisławskiego oraz artykuł dr. Jerzego Jędrysiaka.
Das »Dreiecksverhältnis« zwischen Polen, Osmanen und Habsburgern
(=ACTA AUSTRO-POLONICA Bd. XIII)
Właśnie ukazał się tom XIII serii ACTA AUSTRO-POLONICA pt. "Das »Dreiecksverhältnis« zwischen Polen, Osmanen und Habsburgern".
W niniejszej publikacji można zapoznać się z ciekawymi artykułami na ten temat, które zostały napisane na podstawie wykładów wygłoszonych podczas sympozjum o tej samej nazwie w listopadzie 2021 r.
W ramach tego cyklu konferencji, organizowanego od 2008 roku przez Muzeum Historii Wojskowości w Wiedniu i nasza Stacja, rok w rok w tzw. „Ruhmeshalle” Muzeum Historii Wojskowości w Wiedniu znani uczeni wygłaszają referaty na temat wybranych aspektów naszej wspólnej austriacko-polskiej historii.
Jak co roku, tom pokonferencyjny został starannie zredagowane przez dr Claudię Reichl-Ham, mgr Irmgard Nöbauer i Wernera Fröhlicha.
W niniejszym tomie znajdą Państwo m.in. artykuły prof. dr hab. Bogusława Dybasia, dyrektora Stacji w latach 2009-2017, który przedstawia zamki i twierdze w systemie obronnym Polski-Litwy przed Tatarami Krymskimi i Osmanami, a także dr Anny Ziemlewskiej, wicedyrektora Stacji od końca 2011 r. do 2016 r., która wygłosiła wykład na temat losów trofeów wojennych zdobytych od Osmanów. Publikacja ta jest dostępna w księgarniach i można ją wypożyczyć w licznych bibliotekach akademickich.