A- A A+

Select your language

Interdyscyplinarność

Konferencja

 W dniach 12-13 lipca 2018 r. w Sali Sobieskiego Polskiej Akademii Nauk, Stacji Naukowej w Wiedniu odbyło się sympozjum naukowe pt. „Interdyscyplinarność”.

 Zgromadzonych gości powitał dyrektor Stacji w latach 2007-2019 prof. Bogusław Dybaś. Po wprowadzeniu w tematykę konferencji głos zabrała Joanna Ziemska, tłumaczka, wykładowczyni Uniwersytetu Wiedeńskiego. Swoje wystąpienie pt. „Aspekty interdyscyplinarne i międzykulturowe w tłumaczeniach” poświęciła roli, jaką odgrywa w tłumaczeniach kontekst kulturowy. Zwróciła uwagę, iż zagadnienie to, z oczywistych względów ważne w tłumaczeniach literackich, jest także istotne przy tłumaczeniach ustnych, gdzie często należy zwracać uwagę na styl wysławiania się poszczególnych osób, słownictwo specjalistyczne czy zaplecze kulturowe zarówno nadawców jak i odbiorców przekazu. Drugie wystąpienie tego dnia wygłoszone przez prof. Bogusława Dybasia pt. „Interdyscyplinarność w naukach historycznych – na przykładzie projektu mapy galicyjskie” dotyczyło zagadnień interdyscyplinarności w przygotowaniu map wojskowych i ich opisów w XIX w., a także zagadnień ich naukowego opracowania w XXI w.

 Drugiego dnia sympozjum głos zabrało pięcioro referentów. Prof. Irena Lipowicz w swoim wystąpieniu „Nowa nauka prawa administracyjnego – podejście interdyscyplinarne” skupiła się na ukazaniu znaczenia prawa, które powinno być pojmowane szeroko i interdyscyplinarnie a także na wpływie globalizacji na ewolucję norm prawnych, które często nie nadążają za zmianami technologicznymi i migracjami społecznymi. Prof. Grażyna Chełkowska skupiła się na interdyscyplinarności badań nanotechnologicznych oraz szerokim zakresie ich możliwego wykorzystania, w takich dziedzinach jak choćby fizyka, chemia, medycyna. Kolejne z wystąpień pt. „Komputerowe wspomaganie diagnostyki i terapii medycznej” prof. Ewy Piętki dotyczyło interdyscyplinarności w medycynie, gdzie, zwłaszcza współcześnie, inżynieria nierozerwalnie łączy się z biologią i chemią. Z tematyką medyczną związany był również przedostatni wykład. Prof. Grzegorz Opala w wystąpieniu „Droga od objawu do rozpoznania i leczenia na przykładzie choroby Parkinsona” nakreślił historię naukowego badania choroby Parkinsona. Prof. Opala zwróci uwagę na fakt, iż w zdefiniowanie, opisanie i diagnostykę choroby Parkinsona zaangażowani byli naukowcy różnych narodowości i specjalizacji: m.in. aptekarz, geolog i aktywista polityczny James Parkinson, neurolog Jean-Martin Charcot, patolog Edouard Brissaud, biochemik Oleh Horykiewicz czy neurofarmakolog Arvid Carlsson, który ostatecznie za swoje dokonania otrzymał Nagrodę Nobla. Ostatnie z wystąpień ks. dr Stanisława Purchały „Fides et ratio” dotyczyło próby pogodzenia wiary z rozumem przedstawionej na podstawie encyklik papieskich

Po zakończeniu konferencji głos zabrali m.in. prof. Bonifacy Miązek (emerytowany profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego), dr Ilona Czechowska (Uniwersytet Viadrina), dr Zofia Rusinowska i dr Dorota Benduch (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach). Dyskusja dotyczyła różnych aspektów interdyscyplinarności, wyzwań w zakresie rozwoju nauk jakie niosą za sobą zmiany społeczne i technologiczne oraz konieczności współpracy interdyscyplinarnej w prowadzeniu badań naukowych.

                                                                                                                                                                                       Joanna Jakutowicz

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dojazd