A- A A+

Select your language

Otwarcie wystawy

W dniu 31 sierpnia 2009 Stacja Naukowa PAN w Wiedniu zaprosiła na otwarcie wystawy fotograficznej: "Wileńska architektura sakralna doby baroku. Dewastacja i restauracja", które stanowiło inaugurację działalności instytucji po przerwie wakacyjnej. Autorem czarnobiałych fotografii tworzących wystawę jest litewski artysta Kęstutis Stoškus. Wystawa została przygotowana przez Instytut Herdera w Marburgu, Geistwissenschaftliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas w Lipsku, we współpracy z Instytutem Sztuki PAN w Warszawie. Wystawa była wcześniej prezentowana w wielu niemieckich i polskich miastach, między innymi także w Toruniu.
 Barokowa architektura sakralna Wilna stanowi fenomen w sztuce i historii kultury Środkowo-Wschodniej Europy, odzwierciedlając wielokulturowy i wielowyznaniowy charakter miasta. W państwie wielonarodowościowym, jakim była Rzeczpospolita Obojga Narodów, Wilno było (podobnie jak wiele innych miast w tej części Europy) , ojczyzną zarówno dla Litwinów, jak i dla Polaków, Ruteńców, Żydów, Niemców i wielu innych. Dla polskiej kultury Wilno było równie ważne jak Kraków i Lwów, podobnie jak Wrocław i Gdańsk dla Niemców.
 Po powitaniu znakomitych gości przez dyrektora Stacji Naukowej PAN w Wiedniu, prof. Bogusława Dybasia, słowa powitania wygłosił ambasador Republiki Litewskiej w Wiedniu JE Giedrus Puodžiūnas. Następnie głos zabrał jeden z kuratorów wystawy, dr Dietmar Popp z Instytutu Herdera w Marburgu, który przedstawił genezę wystawy. Także drugi kurator wystawy, dr Andrea Lagner, zatrudniona obecnie w Germanistisches Nationalmuseum Nürnberg, a wcześniej w Geisteswissenschaftliches Zentrum Mittel- und Osteuropa w Lipsku była obecna na wernisażu. Profesor Helmut Lorenz z Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Wiedeńskim przedstawił kulturowo-historyczny kontekst barokowej architektury Wilna. Na zakończenie uroczystości, dr Liliana Niesielska odczytała fragmenty eseju Włodzimierza Paźniewskiego „Późny barok”w oryginale i własnym tłumaczeniu na język niemiecki. Następnie goście mieli możliwość zwiedzania wystawy i zapoznania się z barokową architekturą Wilna.

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dojazd