A- A A+

Select your language

Wieczór poezji Zygmunta Brzezińskiego

Ukazanie się nowej książki poety Zygmunta Brzezińskiego zatytułowanej „Nad Bzdurą“ było doskonałą okazją do zaprezentowania utworów przez samego autora. Zebrani goście mieli również okazję wysłuchania oprawy muzycznej kilku wierszy, przygotowanej przez Panią Natalię Żelasko.
Po rozpoczęciu wieczoru przez dyrektora Stacji, prof. Bogusława Dybasia, głos zajął prof. Bonifacy Miązek. Ujmując twórczość Pana Brzezińskiego w szerszym kontekście, przedstawił twórczość polskich poetów i prozaików w Austrii, wymieniając takie nazwiska jak Radek Knapp, Adam Zieliński czy Krystyna Szostak. Pan Profesor przedstawił również fraszkę z punktu widzenia literaturoznawcy, jako gatunek literacki, wywodzący się już ze starożytności i niezwykle istotny w historii literatury polskiej, a wprowadzony do niej przez Jana Kochanowskiego. Dokonał również oceny utworów Pana Brzezińskiego, zwracając uwagę na zawartą w nich dużą dozę ironii i satyry.
Po wstępie profesora Miązka głos zajął autor wierszy. Początek jego twórczości literackiej sięga lat 40., kiedy w założonym przez Niego tygodniku harcerskim „Ognisko“ drukował swoje pierwsze utwory poetyckie. Studia, przerwane aresztowaniem i więzieniem za działalność w ruchu oporu, poeta ukończył na Politechnice Warszawskiej. Pracował w Wiedniu, na Ceylonie, w Indiach i w Iranie. Jego twórczość od lat jest doceniana przez polskich czytelników, jak również wykorzystywana przez prasę polonijną i kabarety. Debiut literacki poety, zbiór „Fraszki“, ukazał się w 2007 roku.
Utwory czytane przez autora zyskały wielką aprobatę publiczności. Były to przeważnie krótkie utwory dotyczące takich tematów jak współczesne obyczaje, młodość i przemijanie, sytuacja polityczna. Nie zabrakło również utworów obrazujących przywary różnych narodowości, między innymi Polaków i Austriaków. W wierszach czytanych przez Pana Brzezińskiego można też było odnaleźć liczne odwołania do znanych utworów literackich („Inwokacji“, „Pochwały głupoty“, „Ody do młodości“, „Roty“), które wskutek nowej interpretacji nabrały nowego, zaskakującego znaczenia. Charakterystyczne dla utworów poety jest humorytyczne ukazanie poważnych tematów. Autor podjął odważną próbę krytyki obecnej sytuacji polityczno-obyczajowej, przyjętą przez publiczność gromkimi brawami.
Oprawą muzyczną wieczoru był doskonały występ Pani Natalii Żelasko, która z dużym zaangażowaniem przedstawiła fragmenty kilku klasycznych utworów muzycznych, polskich i zagranicznych, jak również własną interpretację kilku wierszy Pana Brzezińskiego, między innymi „Hymn emigrantów w Austrii”.

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dojazd