A- A A+

Select your language

Wystawa i konferencja

5 października 2009 roku w Stacji Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu zorganizowaną przez Muzeum Zamkowe w Malborku otwarto wystawę „Symbole władzy i zamki krzyżackie w Prusach“. Zamki krzyżackie wpisały się na stałe w krajobraz północnej Polski. Są one charakterystycznym elementem kultywowanej tradycji i historii tego terenu. Zamki zachowały się w różnym stanie, jednak znacząca ich część to malownicze ruiny. Największe jednak zniszczenia dokonały się podczas II Wojny Światowej.
Wystawa daje rozeznanie w zamkach krzyżackich i stanie w jakim się one obecnie znajdują. Powodem organizacji wystawy są dwie okrągłe rocznice przypadające w tym roku: 200 rocznica założenia siedziby zakonu krzyżaków w Wiedniu oraz 700-lecie poświęcenia kościoła zakonu krzyżackiego w Wiedniu.
Wystawę otworzył dr. Bruno Platter, Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego. Po uroczystym powitaniu gości dr. Platter przedstawił w zarysie historię zakonu. W swojej przemowie zwrócił on szczególną uwagę na znaczenie NMP jak i rolę społeczną jaką klasztor pełni po dziś dzień w szczególności terapii osób uzależnionych.
Następnie mgr. Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku podziękował za udostępnienie pod wystawę pomieszczeń Stacji Naukowej PAN.
Dr. Janusz Trupinda, zastępca organizatora wystawy, przedstawił koncepcję wystawy. Podczas konferencji trzej wyśmienici znawcy historii Zakonu Krzyżackiego wygłosili swoje odczyty.
Profesor Roman Czaja, historyk z Uniwersytetu w Toruniu jak również organizator odbywającego sie już od 30 lat cyklu konferencji „Ordines Militares“ poświęconych historii zakonu rycerskiego w średniowieczu, wygłosił referat pod tytułem: „Fenomen państwa Zakonu Krzyżackiego w Prusach“ oraz przedstawił historię powstania Zakonu w momencie powstania pierwszych osad Zakonu na Ziemi chełmińskiej.
Dr. Tomasz Torbus, historyk sztuki z Centrum Badań nad Historią i Kulturą Europy Środkowowschodniej w Lipsku oraz znawca zamków Zakonu Krzyżackiego w Prusach wygłosił referat „Zamek Krzyżacki w Malborku-kulisy średniowiecznej budowli“. Przedstawił on również rozwój architektoniczny zamków Zakonu w kontekście historii architektury w Europie.
Referat profesora Udo Arnolda, historyka z Uniwersytetu w Bonn jak i przewodniczącego Międzynarodowej Komisji ds. Badania Historii Zakonu Niemieckiego, poświęcony był przeniesieniu centrali Zakonu z Wenecji do Malborka w roku 1309 oraz jego przyczynom.
Muzyczną oprawę zapewnili studenci Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu: Anna Gutowska, Maria Tepper, Petra Pogady, Krzysztof Kokoszewski oraz Jacek Stolarczyk. W programie znalazły się dzieła takich mistrzów jak: Bach, Vivaldi czy Debussy. Następnie licznie zebrana publiczność miała okazję obejrzenia wystawy jak i rozmowy z referentami.

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dojazd