A- A A+

Select your language

Stanisław Lem - Zukunftsvisionen im Rückblick

Sympozjum

W dniu 18 października 2011 roku w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu odbyło się sympozjum z okazji 90 rocznicy urodzin wielkiego polskiego pisarza i wizjonera Stanisława Lema. Ten międzydyscyplinarnie wykształcony pisarz opracowywał swoje wizje na podstawie dokonań nauk przyrodniczych, które następnie łączył z głębokimi przemyśleniami nad przyszłością i granicami ludzkiego myślenia. Do najbardziej znanych dzieł Lema należy „Solaris”, metafora wad ludzkich starań i granic poznawczych człowieka. W swojej powieści Lem przedstawia zmagania człowieka, który za pomocą tylko jednego znanego mu środka „Solarystyki” próbuje poznać nową planetę. Jednak Homo Sapiens przegrywa w starciu z obcą egzystencją.
Licznie przybyłych gości powietał prof. Bogusław Dybaś, dyrektor Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu. Dr Thomas Schauer z The Club of Rome - European Support Centre wprowadził publiczność w tematykę seminarium. Pierwszym referentem tego wieczoru był prof. Jerzy Jarzębski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który omówił sposób myślenie Lema w oparciu o wybrane fragmenty z jego powieści. Prof. Jacek Rzeszotnik z Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawił w swoim wykładzie pt. „Odbiór Stanisława Lema w niemieckojęzycznym obszarze” pisarza jako filozofa. Ostatnim referentem był dr Stefan Schmidl, Austriacka Akademia Nauk, który mówił o „Popkulturze i wyzwaniu jakie stawia jej Stanisław Lem” co sprawia, że zostaje ono „nieprzemyślane, nieprzeczytane, niewysłuchane”.
Między poszczególnymi referatami miały miejsce dyskusje  z publicznością. Wieczór ukoronował „kosmiczny” koncert w wykonaniu Piotra Kościka (fortepian) i Jacka Stolarczyka (skrzypce), którzy zaprezentowali „Sonatę księżycową” Beethovena i "Clair de lune" Debussyego.
Sympozjium zostało zrealizowane dzięki współpracy Stacji Naukowej PAN w Wiedniu oraz The Club of Rome - European Support Centre.

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dojazd