A- A A+

Select your language

Polskie badania naukowe nad Mikołajem Kopernikiem

Seminarium: SemNiedawna rocznica urodzin Mikołaja Kopernika była okazją do bliższego zaprezentowania życia i twórczości jednego z najbardziej znanych Torunian. W Sali Sobieskiego Stacja PAN gościła dwie osoby zajmujące się tym tematem, P. Annę Ziemlewską, zastępcę dyrektora Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu, która opowiedziała o toruńskim Muzeum Kopernika i jego zbiorach, oraz Krzysztofa Mikulskiego, profesora historii z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który prowadzi badania dotyczące życia i twórczości astronoma, zwłaszcza na temat jego przodków i potomków.
Po powitaniu gości przez dyrektora Stacji, Prof. Bogusława Dybasia, głos przejęła Anna Ziemlewska. Przedstawiła historię domu zamieszkiwanego przez Kopernika i jego rodzinę – dokładne ustalenie miejsca zamieszkania było przedmiotem sporu historyków. Opowiedziała również o bogatych zbiorach Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odwiedząjacy mają okazję zobaczyć rekonstrukcje pracowni uczonego z XV i XVI wieku oraz wystawę eksponatów związanych z Kopernikiem i jego pracą. Ponadto, w Muzeum można obejrzeć makietę średniowiecznego Torunia, wnętrze domu mieszczańskiego z XV-XVII w., oraz ciekawą ekspozycję przybliżającą życie codzienne mieszkańców Torunia z przełomu XV i XVI w. Prezentacja Anny Ziemlewskiej byla wzbogacona interesującymi fotografiami obiektów muzeum, jak również domów, w których mógł mieszkać astronom.
Następny wykład wygłosił prof. Mikulski. Opowiedział o sporach historyków dotyczących faktów z życia Kopernika. Nie ma wątpliwości co do miejsca narodzin astronoma – Torunia, jednak przez lata trwała dyskusja dotycząca domu zamieszkiwanego przez jego rodzinę. Duże problemy stwarzało również odtworzenie drzewa genealogicznego Kopernika, a zwłaszcza jego toruńskich przodków. Podobne wątpliwości istniały co do miejsca pochówku uczonego. Ostatnie badania wskazały na dawny ołtarz w katedrze we Fromborku. Latem 2005r., pod kierunkiem prof. Gąssowskiego doszło do ekshumacji czaszki obok ołtarza Św. Krzyża. Z badań antropologicznych wynikało, że prawdopodobnie była to czaszka Kopernika. Anomalia takie jak blizna i wykrzywiony nos, znane z najstarszych portretów astronoma, znajduja się na czaszce. Zrekonstruowana przez policyjne Centralne Laboratorium Kryminalistyczne twarz ma wiele podobieństw z wizerunkiem astronoma znanym z portretów. Brak ostatecznego, dobitnego dowodu na identyfikację „właściciela” czaszki z Mikołajem Kopernikiem. Mogłaby ich dostarczyć analiza porównawcza kodu mitochondrialnego DNA z czaszki z kodem żyjących nawet współcześnie krewnych Kopernika, ale – w linii żeńskiej. Jedyna szansa leży w odnalezieniu potomków Kopernika. Wszelkie ślady prowadzą do Gdańska.
Po prelekcji odbyła się jeszcze ciekawa dyskusja. Pytania dotyczyły m. in. Życia Kopernika jako kanonika i jako lekarza. Stwierdzono, że pytanie dotyczace narodowości astronoma – czy był on Polakiem czy Niemcem – nie powinno być w rzeczywistości przedmiotem sporu. Po pierwsze, ponieważ w tamtych czasach kryterium narodowości w dzisiejszym rozumieniu nie istniało, a po drugie, ponieważ Kopernik, który mówił po polsku, włosku, łacińsku i po niemiecku, myślał w kategoriach wszechświata, a nie w kategoriach niewielu kilometrów miedzy dzisiejszą Polską a Niemcami.
Na zakończenie spotkania, goście mieli okazję wysłuchać świetnego koncertu pianistki Mariny Romeyko, która zaprezentowała utwory Chopina i Debussiego. Ich wykonanie zostało przyjęte gromkimi brawami.

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dojazd