A- A A+

Select your language

Mazepa. Mit a rzeczywistość

Sympozjum

Z inicjatywy prof. dr Aloisa Woldana z Instytutu Slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego 25 listopada 2009 roku w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu miało miejsce sympozjum poświęcone osobie ukraińskiego Hetmana Ivanowi Mazepie.
Pod czas sympozjum austriaccy i ukraińscy naukowcy przedstawili krótki zarys życia Hetmana, to jak zapisał się w historii oraz jak przedstawiany jest on w literaturze, muzyce i sztuce. Gościem honorowym wieczoru był Ambasador Ukrainy w Austrii Jewhen Czornobrywko.
Po uroczystym powitaniu gości przez dyrektora Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu prof. Bogusława Dybasia, w tematykę wieczoru wprowadził gości  prof. Alois Woldan.
Postać hetmana Ivana Mazepy stanowi nieodłączną część ukraińskiej oraz polskiej historii i tradycji. Znaczenie jego osoby jak i związek z ważnymi wydarzeniami historycznymi oraz wpływ jego działań na dalszy przebieg historii jak również jego barwne życie spowodowały, iż jego postać zainspirowała wielu wspaniałych kompozytorów, jak np. Piotr Czajkowski i Franciszek Liszt, poetów takich jak Lord Bayron, Aleksander Puszkin czy Juliusz Słowacki oraz stał się tematem obrazów pędzla Eugène Delacroix i Horace Verneta.
Na 2009 rok przypada 300 rocznica zwycięstwa wojsk rosyjskich nad Szwecją w bitwie pod Połtawą. Wynik tej bitwy miał decydujący wpływ na losy krajów Europy wschodniej. Mazepa odegrał w bitwie decydującą i jednocześnie tragiczną role.
Dokładny przebieg bitwy przedstawił dr Adam Perłakowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Następnie dr Jolanta Doszek z Instytutu Slawistyki wygłosiła wykład na dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Mazepa“ przybliżając słuchaczom okoliczności powstania dzieła jak i jego pierwsze inscenizacje. Dr Olena Kovtun z Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie przedstawiła sposób w jaki odbierano i interpretowano postać Mazepy w kolejnych stuleciach.
Ostatnim referentem tego wieczoru była dr Oksana Jacyszyna-Schönherr, która omówiła polityczną działalność Mazepy jak i jego postać jako ulubieńca kobiet.
Oprawę sympozjum nadały przykłady muzyczne Liszta i Czajkowskiego.  Sympozjum zakończyło się koncertem z dziełami Szymanowskiego i Corellego.

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dojazd