A- A A+

Select your language

Konserwatywna awangarda – wiedeńska polityka mieszkaniowa 1920-2005

Prezentacja książki

Dnia 24 marca 2009 w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk odbył się wykład poświęcony wiedeńskiemu budownictwu mieszkaniowemu w latach 1920-2005, polityce mieszkaniowej w tym mieście oraz pomyślnie realizowanemu w tym okresie modelowi budownictwa społecznego.
Dr Joanna Giecewicz, architekt i wykładowca na Politechnice Warszawskiej, która ukończyła studia podyplomowe w School of Architecture and Planning w Massachusetts Institute of Technology, przedstawiła podczas wykładu wyniki swoich badań, omówione w jej pracy habilitacyjnej. Zostały one opublikowane w Oficynie Wydawniczej Politechniki Warszawskiej pod tytułem „Konserwatywna awangarda. Wiedeńska polityka mieszkaniowa w latach 1920-2005”.
Referentka omówiła na wstępie znaczenie mieszkań i odpowiedniej zabudowy mieszkaniowej, a następnie rozwinęła tezę, że mieszkalnictwo w Wiedniu jest ważnym narzędziem infrastruktury i przedmiotem interwencjonizmu publicznych władz. Taka polityka miasta Wiednia, prowadzona przez 85 lat, była ciągle ulepszana i dopasowywana do zmieniających się potrzeb. Zagwarantowała też socjaldemokratom, zapewniającym sprawne funkcjonowanie i rozwój organizmu miejskiego, zwycięstwa w kolejnych wyborach w konserwatywnym „mieście najemców”. W obliczu krytycznych głosów o ostatnim półwieczu rozwoju miast z rozszerzającymi się obszarami suburbii, problemami z komunikacją, bezpieczeństwem i segregacją przestrzenną, polityka mieszkaniowa Wiednia nabiera nowego znaczenia. Okazuje się bowiem, że Wiedeń funkcjonuje zgodnie z zasadami powrotu do cywilizacji autentycznego miasta. Czy wiedeński paradygmat Vollwertiges Wohnen- zamieszkiwania w mieście okaże się modelowy dla ery rosnącej mobilności, czy zdoła dalej pogodzić cele res publica i res privata? Oto są dylematy szczególnie aktualne w dobie obecnego kryzysu.
W kolejnej części wykładu referentka zaprezentowała fotograficzne impresje ze swoich wędrówek po Wiedniu i wiedeńskich osiedlach komunalnych. Pokazano reprezentatywny przegląd budowli od lat dwudziestych aż do dnia dzisiejszego. Dr Giecewicz przedstawiła cenne architektoniczne detale, którymi wyróżniają się zwłaszcza budynki z lat międzywojennych, jak i ogólne ujęcia zespołów wiedeńskiej architektury mieszkaniowej ostatnich osiemdziesięciu lat.
Oprawę muzyczną wieczoru stworzyli młodzi polscy artyści Anna Gutowska (fortepian), Jacek Stolarczyk i Krzysztof Kokoszewski, którzy  zaprezentowali następujący utwory Antonio Vivaldiego, Johanna Sebastiana Bacha, Pablo Sarasata i Carlos Gardel. Wieczór zakończył się w Sali Rycerskiej, gdzie kontynuowano dyskusję.

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dojazd