A- A A+

Select your language

Mapa Miega

Workshop

Dnia 17 września 2010 roku w Stacji Naukowej PAN w Wiedniu odbył się workshop dotyczący projektu wydania Topograficznej Mapy Królestwa Galicji i Lodomerii. Celem tego projektu o europejskiej randze jest opublikowanie wojskowych topograficznych map wraz z opisami. W skład projektu wchodzą państwa takie jak: Słowenia, Chorwacja, Węgry, Czechy oraz Polska.
Państwa biorące udział w workshopie: Chorwacja, Austria, Polska, Słowacja oraz Słowenia.
Gościem honorowym był Hofrat dr Robert Rill z Austriackiego Archiwum Narodowego, dzięki którego wsparciu projekt może być realizowany.
Po uroczystym powitaniu przez dyrektora Stacji PAN, prof. Bogusława Dybaśa referenci przedstawili etap prac, na którym znajdują się publikacje w poszczególnych krajach. Pierwszym referentem był prof. Vincenc Rajšp, Dyrektor Słoweńskiego Instytutu Naukowego w Wiedniu, który mówił o doświadczeniach zdobytych podczas prac nad wydaniem map topograficznych dotyczących dzisiejszych terenów Słowenii. W swoim wywodzie zaznaczył m. in. jak wielkie zainteresowanie słoweńskiej opinii publicznej wzbudziło wydanie tych właśnie map.
Dr. Alexander Buczynski (Zagrzeb) podzielił się doświadczeniami, jakie zdobył pracujący nad wydaniem map zespół, specjalnie w tym celu powołanego instytutu.
Dr. Oto Tomeček, z Uniwersytetu Mateja-Bela w Bańskiej Bystrzycy, mówił o słowackich staraniach oraz dokonanych już badaniach nad mapami dotyczące terenów dzisiejszej Słowacji.
Polski zespół w składzie mgr. Waldemar Bukowski, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, prof. Andrzej Janeczek, Polska Akademia Nauk w Warszawie, dr Andrzej Koryń, Wicedyrektor Instytutu Historii PAN oraz prof. Zdzisław Noga, Zastępca Dyrektora oraz kierownik Wydawnictwa Instytutu Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, przedstawili historię powstania projektu, jak i obecny stan prac.
Opisami galicyjskiej części map, tzw. mapami Miega, zajmuje się zespół Stacji Naukowej PAN w Wiedniu, w którego skład wchodzą: prof. Bogusław Dybaś, dr Piotr Oliński, mgr Elżbieta Dybaś oraz mgr. Irmgard Nöbauer. Zespół przedstawił tok swoich prac w Austriackim Archiwum Narodowym oraz objaśnił na podstawie licznych przykładów treść oraz specyfikę stylistyczną opisów.
Po referatach miała miejsce żywa dyskusja, podczas której omówiono m. in. takie kwestie jak czas edycji publikacji, zarówno w formie książkowej jak i w formie CD-Romu oraz potencjalnych czytelników.
Na zakończenie uczestnicy workshopu wyrazili nadzieję na dalszy postęp prac wydawniczych oraz podkreślili znaczenie i konieczność wymiany doświadczeń dotyczących tego wspólnego europejskiego projektu.

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dojazd