A- A A+

Select your language

Nicolaus Copernicus Code Mystery

Prof. dr. habil. Wiesław Bogdanowicz

Dzięki współpracy Austriackiej Akademii Nauk w Wiedniu oraz Stacji Naukowej PAN w Wiedniu 6 października 2010 roku w Festsaal Austriackiej Akademii Nauk w Wiedniu miał miejsce wykład w języku angielskim ”Nicolaus Copernicus code mystery”.
Otwarcia wieczoru dokonał prof. dr Helmut Denk, prezes Austriackiej Akademii Nauk w Wiedniu. Wieczór poprowadziła prof. dr Józefa Gądek-Węsierski z Instytutu ds. badań nad rakiem Kliniki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Wiedeńskiego. Referentem był prof. dr Wiesław Bogdanowicz, dyrektor Muzeum oraz Instytutu Zoologii PAN w Warszawie oraz Zastępca Przewodniczącego Wydziału II Nauk Biologicznych PAN, który przedstawił wyniki badań zarówno mitochondrialnego, jak i jądrowego DNA szczątków kostnych Mikołaja Kopernika ekshumowanych z katedry we Fromborku w Północnej Polsce oraz włosów znalezionych w kalendarzu astronomicznym, który przez dziesięciolecia był przez niego używany, i który to zostały wywiezione do Uppsali w czasie potopu szwedzkiego.
Badania dowiodły, że szczątki te rzeczywiście należą do tego wybitnego astronoma. Zaobserwowany haplotyp mitochondrialenego DNA (dziedziczony w linii żeńskiej) dotychczas został zaobserwowany trzy razy w Niemczech i raz w Danii. Z kolei „minimalny” haplotyp z chromosomu Y (dziedziczony w linii męskiej) stwierdzono w wielu europejskich krajach, m. in. w Austrii, Niemczech, Polsce i Czechach. Dodatkowo w jednych w genów odkryto mutację, której obecność wskazuje, że Kopernik prawdopodobnie miał oczy o szarych lub niebieskich tęczówkach. To z kolei przeczy niektórym obrazom, na których Kopernik ma oczy brązowe.
Dzięki tym pracom badawczym zakończyły się trwające ponad 200 lat poszukiwania grobu astronoma. Jego ponowny pochówek odbył się w maju 2010 roku w 750 rocznicę powstania Kapituły Warmińskiej.
Po wykładzie odbyła się dyskusja, podczas której zadano pytania dotyczące stylu życia Kopernika, badań jego włosów i ich autentyczności, jak również czy genialność Kopernika można odczytać z jego DNA.

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dojazd