Otwarcie Wystawy
Dnia 20 marca 2009 r. w Sali Sobieskiego Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu odbył się wernisaż i otwarcie wystawy zatytułowanej „Naturverbundenheit. Bilder von Soja Fabinski und Barbara Vecer”. Swoje prace, poświęcone naturze i jej fenomenom, zaprezentowały w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny dwie cenione, działające w Wiedniu artystki, Soja Fabinski i Barbara Vecer. Wernisaż odbył się pod honorowym patronatem Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu oraz Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników w Austrii.
Otwarcia wystawy dokonał dyrektor Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu, profesor Bogusław Dybaś. Następnie głos zabrała Irmgard Nöbauer, która w niezwykle interesujący sposób przedstawiła sylwetki i obrazy obu malarek. Na podstawie rozmów przeprowadzonych z autorkami prac, omówiła źródła ich inspiracji i artystycznych poszukiwań. Zgodnie z tytułem wystawy, obrazy przedstawiały różnorodne krajobrazy i zjawiska przyrody. Na uwagę zasługuje fakt, że obiektem zainteresowania artystek były zarówno kruche muszle i delikatne kwiaty, jak i groźne zjawiska. Prace malarek uświadamiają nam różnorodność natury, jej potęgę, jak i też kruchość.
Po słowach wprowadzenia została odczytana opowieść, która nawiązywała do jednego z obrazów Barbary Vecer zatytułowanego „Rosenbusch oder Liebe & Wahnsinn”. Pełną symboliki historię, objaśniającą szaleństwo i zaślepienie miłości, z aktorską ekspresją zaprezentowała Elisabeth Akwa-Asare.
Autorka prac, Barbara Vecer ofiarowała na licytację obraz „Blume in Gold” , z której dochód zostanie przekazany Centrum Onkologii w Krakowie. Autorka ze wzruszeniem przyznała, że niełatwo jej rozstać się z obrazem. W licytacji na cele charytatywne, prowadzonej przez Wernera Petry wzięli udział liczni goście wernisażu.
Uroczystość uświetnił koncert, podczas którego zaprezentowano rzadziej grywany cykl Modesta Musorgskiego „W izbie dziecięcej”. Brawurowa i niezwykle plastyczna interpretacja Aliny Mazur (sopran) i Elżbiety Wiedner-Zając (fortepian) zachwyciła słuchaczy. Zwieńczeniem koncertu było wykonanie wokalizy na głos i fortepian „Oh ferner Vogel” autorstwa pani prof. Wiedner-Zając; inspiracją dla kompozytorki był nokturn Jenö Takácsa.
Barbara Vecer złożyła serdeczne podziękowania organizatorom, gospodarzom, wszystkim osobom przygotowującym wernisaż oraz gościom wystawy. Autorka prac wręczyła dyplomy uznania osobom, które przyczyniły się do zorganizowania wernisażu. Wszyscy goście mogli wziąć udział w loterii zorganizowanej przez artystkę, z której dochód również został przeznaczony na cele charytatywne.
Wernisaż, w którym udział wzięli liczni goście i przyjaciele artystek, zakończył się sukcesem. Autorki prac odebrały gratulacje od organizatorów oraz wręczono im bukiety wiosennych kwiatów. Obrazy wzbudziły duże zainteresowanie gości obecnych na wernisażu. Wystawa ukazała różnorodność, potęgę i delikatność natury.