A- A A+

Select your language

Na bursztynowych szlakach

Otwarcie wystawy

Z inicjatywy Dyrektora Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Pana K.J. Jakubowskiego oraz Prof. Univ. Dr. B. Dybasia¬- Dyrektora Stacji Naukowej PAN, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „ Na bursztynowych szlakach”. Wystawiana dotychczas w rόżnych miejscach w kraju i zagranicą, także w Algierii, pokazywana jest od początku maja do końca czerwca również w Stacji Naukowej PAN w Wiedniu.
Wystawa ta przygotowywana przez wiele lat przez Dyrektor Muzeum Zbiorόw Bursztynu, Prof. Barbarę Kosmowską- Ceranowicz, przedstawia zdjęcia i eksponaty zbiorόw z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, będącymi jednymi z najważniejszych zbiorów bursztynów na całym świecie. Pani Prof. Kosmowska- Ceranowicz zainicjowała i zrealizowała mnóstwo publikacji z udziałem czołowych, międzynarodowych ekspertόw, zajmujących się tematem bursztynu.
Pani Prof. Kosmowska-Ceranowicz wygłosiła wykład na otwarcie wystawy, w którym prezentowała bursztyn w różnorodnych aspektach badawczych. Bursztyn jest przedmiotem badań rόżnych dziedzin nauk, zarówno ścisłych jak i humanistycznych, co świadczy o jego interdyscyplinarnym charakterze. W swoim wykładzie Pani Prof. przedstawiała uwarunkowania powstania tego fascynującego fenomenu natury, którego jakość zależy od miejsca odkrycia. Poprzez liczne zdjęcia wystawa pokazuje bursztyn w jego różnorodnych formach powstania i przedstawia przykłady z całego świata. Bursztyn fascynuje ludzi swoimi inkluzjami, dzięki którym można wywnioskować skąd, z jakich lasόw pochodzi. Bursztyn był poszukiwany przez ludy rόżnych cywilizacji, a szlaki bursztynowe w Europie świadczą o jego szerokim rozprzestrzenieniu na tym obszarze. Współcześnie szlaki bursztynowe odżyły jako świadectwo wspόlnego dziedzictwa kulturowego i służą turystyce. Również wykorzystanie bursztynu na rόżnego rodzaju przedmioty, szczególnie na biżuterię, stanowi tysiącletnią tradycję. W Polsce bursztyn ma długą tradycję ze względu na swój artystyczny kształt, od lat wykorzystywany jest przez artystόw, również do sakralnych dzieł sztuki, np. tryptyk w kościele w Jeruzalem.
Nawiązując do wykładu Pani Prof. Kosmowskiej-Ceranowicz, głos zabrał przedstawiciel austriackich badań bursztynu, Prof. Instytutu Paleontologii na Uniwersytecie w Wiedniu Pan Norbert Vavra. W swoim referacie przedstawił różnorodność bursztynu, jego szczególne warunki powstania i rzadkość występowania w Austrii oraz jego różnorodne formy wykorzystywania. Jak słusznie zauważył Pan Prof. Vavra, Austria posiada nieliczne złoża bursztynu, a rzadkie znaleziska odkryte w miejscowości Golling na początku lat 80. dotarły niestety do rąk osόb prywatnych, zanim wiadomość o nich dotarła do naukowców. Profesor wspomniał również o niesłusznie zapomnianym badaczu bursztynu Bachofenie, którego spadkobiercy sprzedali zbiory bursztynu częściowo dla Uniwersytetu w Monachium, a częściowo dla Uniwersytetu w Wiedniu. Poprzez liczne zdjęcia przedstawił również różnorodne sposoby artystycznego przetwarzania bursztynu.
Goście mogli tradycyjnie wysłuchać koncertu podczas uroczystości otwarcia wystawy. Maria Teper (Flet), Anna Gutowska (Fortepian), Petra Pogada (Skrzypce) zagrały dzieła Edith Piaf, Claude Debussy, Charles-Marie Widor, Edwarda Elgara, oraz Georga Phillipa Telemanna.
Po koncercie można było przystąpić do oglądania wystawy. Pierwszym głównym tematem były rodzaje bursztynu oraz pokaz licznych zdjęć jego pochodzenia. Następnie historia bursztynu, min. rozwόj bursztynowych szlakόw, trzecia część wystąpienia poświęcona została współczesnym, odtworzonym szlakom bursztynu. Najważniejszym elementem wystawy były eksponaty Muzeum Ziemi, bursztyn zarówno w swoich naturalnych kształtach jak i przerόżnych formach obróbki. Wystawę można oglądać do końca czerwca 2009 roku.

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dojazd