A- A A+

Select your language

Polska szkoła matematyczna 1918-1939

Otwarcie wystawy

21 października 2008 w Auli Austriackiej Akademii Nauk w Wiedniu otwarto wystawę zatytułowaną "Polska szkoła matematyczna 1918-1939". Wystawa poświęcona jest ważnemu rozdziałowi polskiej nauki epoce rozkwitu matematyki polskiej, który przypada na okres międzywojenny określany mianem złotej epoki polskiej matematyki.
Wystawa ta to podróż w przeszłość, do Polski, w której mimo różnych problemów doszło na przełomie XIX i XX wieku oraz w pierwszej połowie XX wieku do niezwykłego rozwoju naukowego, eksplozji nowatorskich idei matematycznych jak również wspaniałych talentów matematycznych takich jak: Stefan Banach, określany mianem współtwórcy nowej gałęzi matematyki analizy funkcjonalnej, Juliusz Schauder specjalizujący się w dziedzinie równań różniczkowych, Wacław Sierpiński w teorii mnogości, Jan Leśniewski i Alfred Tarski w dziedzinie matematyki i logiki oraz Józef Marcinkiewicz i Antoni Zygmunt w dziedzinie szeregów trygonometrycznych, których twierdzenia mają fundamentalne znaczenie dla współczesnej matematyki.
Na dwudziestu tablicach, w polskim i niemieckim języku, przedstawiono zarys rozwoju matematyki polskiej do roku 1945, zaczynając od mianowania austriackiego matematyka Franza Merthensa profesorem Uniwersytetu Jagiellońskigo w Krakowie w roku 1865.
Znaczna część wystawy poświęcana jest głównym ośrodkom Polskiej szkoły matematycznej, instytutom matematycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Jana Kazimierza we Lwowie oraz na Uniwersytecie Warszawskim i Wileńskim.
Szczególnym elementem wystawy są karykatury autorstwa polskiego profesora matematyki Leona Jeśmanowicza, na których z poczuciem humoru przedstawia on swoich kolegów.
Wystawa została przygotowana przez Archiwum Polskiej Akademii Nauk oraz Polskie Towarzystwo Archiwalne. Po raz pierwszy zaprezentowana została w Muzeum Polski w Rapperswil w Szwajcarii.
W ramach otwarcia wystawy, którą poprowadził prof. Bogusław Dybaś, przemówienia wygłosili: ambasador RP w Wiedniu dr Jerzy Margański oraz mgr. H. Grzebieluch, przedstawicielka Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Następnie treść wystawy przybliżyli licznie przybyłym gościom prof. Jan Woleński i prof. Hans Kaiser, znamienici eksperci w dziedzinie matematyki i logiki.
Specjalnie na otwarcie wystawy przybył z Polski prof. Jan Woleński, wykładowca filozofii i logiki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W trakcie swojej kariery naukowej zajmował się między innymi Warszawską i Lwowską szkołą matematyczną oraz ich powiązaniem z wiedeńskimi kręgami naukowymi jak również życiem i twórczością polskiego matematyka i logika Alfreda Tarskiego.
Jako reprezentant nauki austriackiej wystąpił prof. Hans Kaiser, matematyk i wicerektor Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu. Profesor Kaiser zajmuje się historią matematyki od wielu lat. Razem z Wilfredem Nöbauerem wydał książkę pt. "Historia matematyki", która po raz pierwszy ukazała się w 1984, a której nakład wielokrotnie wznawiano.

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dojazd