A- A A+

Select your language

IX Salonu Książki Polonijnej – Wiedeń 2008

15 listopada 2008 roku odbył się Salonu Książki Polonijnej – Wiedeń 2008. Stacja Naukowa PAN w Wiedniu miała zaszczyt wraz z Polskim Stowarzyszeniem APAJTE w Paryżu oraz Klubem Inteligencji Polskiej w Austrii, być współorganizatorem tej dziewiątej juz edycji Salonu i gościć przybyłych do Wiednia literatów. Patronat honorowy objął JE Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Austrii Dr Jerzy Margański, a patronat medialny redakcja pisma JUPITER. Podczas sobotniego spotkania polscy twórcy, zarówno poeci, jak i prozaicy, wyróżniani przez Ministerstwo Edukacji Narodowej autorzy bajek dla dzieci (Krystyna Hordecka-Wieczorek), luminarze twόrczości naukowej, np. Eugeniusz Kruszewski, publicyści przybyli z Austrii, Belgii, Danii, Kanady, Francji, Niemiec, Polski oraz Wegier, zaprezentowali swoją twórczość oraz dzielili się doświadczeniami. Przedstawione zostały także dzieła autorów, którzy nie mogli osobiście uczestniczyć w Salonie, i zamiast tego nadeslali swe książki m.in. z Australii, USA, Rosji i Ukrainy. W spotkaniu uczestniczyła Elżbieta Trela - Mazur, reprezentując Bibliotekę Narodową w Warszawie, Uniwersytet Opolski oraz Fundację „Dzieciom zdążyć z Pomocą.“
Otwarcie IX Salonu Ksiażki Polonijnej dokonała Agata Kalinowska-Bouvy, prezes Polskiego Stowarzyszenia Autorów Dziennikarzy i Tłumyczy w Europie – APAJTE w Paryżu, pomysłodawca i od 2000 roku orgnizator corocznego Salonu Książki Polonijnej, a także wielokrotnie nagradzana poetka, dziennikarka i tłumaczka, mieszkąjaca na stałe we Francji. Agata Kalinowska – Bouvy podczas tegorocznego Salonu prezentowała nie tylko swoją twórczość, ale także reprezentowała szczególnego gościa, nieżyjacą juz pisarkę, dziennikarkę i działaczkę polonijną, Gniewe Wolsiewicz, której książek jest spadkobierczynią.
Po słowach powitalnych, autorzy przedstawili się osobiście przybyłej publiczności. W bardziej lub mniej obszernych słowach, autorzy opowiadali o swojej twórczosci, losach emigracyjnych, problemach Polakow mieszkających poza Polską, a także dzielili się osiągnięciami i planami dotyczącymi dalszej twórczości. Uczestnicy mogli posłuchac poezji, którą np. Jan Fabisiak dedykował swojej żonie, pośmiac się z fraszek czytanych przez Wawrzyńca Raka, wysłuchac fragmentów książek opowiadających o osobistych losach, tak jak ten czytany przez Sabinę Chobian Cheron. Na uwagę zasługują książki Barbary Stefanskiej – Stettner, mieszkającej w Polsce i piszącej o Francji, dzięki której, jak wyraziła się Agata Kalinowska - Bouve „Mieszkąjac w Paryżu, poznaje się Paryż”.
Salon Książki Polonijnej w swoim rdzeniu nie jest jedynie okazją do promocji książki polonijnej, ale jest także momentem osobistego spotkania czytelników z twórcami, a także imprezą podczas której mają okazję spotkać się w jednym miejscu i czasie środowiska twórcze. Taką okazją był i tegoroczny Salon.
Przy koncercie fortepianowym, do którego zaproszone zostały uczennice Wyższej Szkoły Muzycznej w Wiedniu: Renata Sunalowa (Slowacja) i Indira Uteuova (Kazachstan), przybyli goście mieli okazję osobiście porozmawiac z autorami, zapoznać się bliżej z prezentowanymi przez nich pozycjami książkowymi oraz dokonać ich zakupu. Autorzy odpowiadali na pytania, podpisywali i dedykowali swoje książki czytelnikom. Na spotkaniu obecna była Telewizja Polska. Dziennikarze rozmawiali zarówno z autorami, jak i przybyłymi gośćmi, m.in. uczniami Szkoły Polskiej w Wiedniu. Wieczór zakończyły podziękowania dla organizatorów oraz uroczyste rozdanie pamiątkowych dyplomów autorom, z rąk Agaty Kalinowskiej-Bouvy.

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dojazd