A- A A+

Select your language

Polsko-austriackie stosunki wojskowe w XX w.

Sympozjum

Już po raz drugi Stacja Naukowa Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu wraz z Muzeum Historii Wojska w Wiedniu (Heeresgeschichtliches Museum Wien) zorganizowały sympozjum poświęcone wspólnej historii Austrii i Polski.
Pierwsze sympozjum na temat polsko – austriackich kontaktów militarnych w latach 1618-1918 odbyło się we wrześniu 2008 roku. 6 listopada 2009 w sali "Ruhmeshalle" Muzeum Historii Wojska w Wiedniu odbyło się sympozjum poświęcone polsko – austriackim stosunkom wojskowym w XX w. Dziesięciu referentów, pięciu z Polski i pięciu z Austrii przedstawiło w swoich wykładach różne źródła i zakres badań naukowych na ten temat. Pierwszy wykład wygłosił prof. Lothar Höbelt. Tematem przewodnim przedpołudniowej sesji był czas I wojny światowej, który omawiano z różnej perspektywy w kolejnych wykładach. Dr. Richard Lein wystąpił z referatem na temat polsko – austriackiego frontu północno – wschodniego w latach 1914-1918. Następnie dr. Damian Szymczak wygłosił referat na temat sprawa polska a państwa centralne, historia wojska a polityka. Prof. dr. Manfried Rauchensteiner poruszył temat samobójstw pośród żołnierzy armi carsko - królewskiej. Działania wojenne z punktu widzenia artylerzysty, który spisał swoje spostrzeżenia w pamiętniku, przybliżył mgr. Przemysław Jaskółkowski.
Tematem sesji popołudniowej były polsko – austriackie stosunki wojskowe w okresie międzywojennym. Pierwszym wykładowca w tej części był dr. Maciej Górny, którego referat poświęcony był charakterologii obu narodów w pierwszej połowie XX w. Prof. dr. Christoph Augustynowicz skoncentrował się na polsko – austriackich stosunkach wojskowo-politycznych w okresie międzywojennym. Wykłady prof. dr. Jerzego Gaula oraz dr. hab. Przemysława Olstowskiego poświęcone były II Rzeczpospolitej Polskiej.
Dr. Olstowski referował o Legionach Polskich natomiast prof. dr. Jerzy Gaul o polityce Piłsudskiego wobec ZSRR na podstawie sprawozdań austriackich dyplomatów z lat 1926-1935. Na zakończenie referat na temat oddziały wojska polskiego po stronie aliantów wygłosił dr. Wolfgang Etschmann. Poszczególnym sesjom przewodniczyli prof. dr. Dybaś, dyrektor Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu, jego zastępca dr. Piotr Oliński oraz dyrektor Muzeum Historii Wojska w Wiedniu dr. Christian Ortner jak również dr. Claudia Reichl-Ham, dyrektorka biblioteki muzeum. Sympozjum zakończyło się w późnych godzinach popołudniowych perspektywą organizacji następnej wspólnej konferencji.

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dojazd