A- A A+

Select your language

325-lecie Odsieczy Wiedeńskiej z królem Janem III Sobieskim

Sympozjum

Uroczystość, która odbyła się 15 września 2008 roku w Auli Wielkiej Uniwersytetu, organizowana wspólnie przez Stację Naukową Polskiej Akademii Nauk i Towarzystwo Austriacko-Polskie, poświęcona była wspomnieniu bitwy Odsieczy Wiedeńskiej.
W tej przepięknej auli, która znana jest również ze swoich malowideł sufitowych Franza Matscha i obrazów Gustava Klimta, zebrała się liczna publiczność, obecny był przedstawiciel Ambasady Rzeczpospolitej Polski, jak również przedstawiciel Ambasady Turcji, reprezentanci instytutów uniwersyteckich, akademii oraz wielu Polaków mieszkających Wiedniu, dla których od dawna ogromne znaczenie ma rocznica bitwy pod Wiedniem, w której polski król Jan III Sobieski odegrał tak ważną rolę.
Po muzycznym wprowadzeniu gości powitał serdecznie prof. dr Theodor Kanitzer, Prezes Towarzystwa Austriacko-Polskiego, wspominając także w tym miejscu obchody 300-lecia bitwy w roku 1983, kiedy to powołano Komitet Jubileuszowy, do którego należało wiele osobistości z Austrii. Z tamtą rocznicą związana była również wizyta papieża Jana Pawła II w Austrii we wrześniu 1983 roku. Następnie głos zajął Ambasador RP w Republice Austrii, dr Jerzy Margański, który w swojej mowie zwrócił uwagę na znaczenie wygranej bitwy we wspólnej historii polsko-austriackiej. Dwie kolejne prelekcje zawierały analizę historiograficzną bitwy pod Wiedniem i przedstawiały krytycznie jej obraz, kreowany później zarówno przez nauki historyczne, jak również przez pamięć zbiorową. Prof. Bogusław Dybaś, Dyrektor Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk, poruszył temat funkcji pamięci zbiorowej oraz pojęcia „miejsca pamięci”, które w ostatnich latach zrobiło swego rodzaju furorę w naukach historycznych. Na tym gruncie postawione zostało pytanie, jakie miejsce zajmuje to wydarzenie w pamięci zbiorowej poszczególnych narodów biorących udział w tamtej bitwie oraz jakie związane są z tym obrazy – świadomie wytworzone wyobrażenia wojennej konfrontacji między światem chrześcijańskim i islamskim. Turkolog prof. Markus Köhbach z Instytutu Turkologii Uniwersytetu Wiedeńskiego przybliżył w pewnej mierze obraz bitwy z austriacko-tureckiego punktu widzenia. Przedstawił on dokładniej ważne postaci osób biorących udział w bitwie, przede wszystkim tureckiego przywódcy, wielkiego wezyra Kara Mustafy i nakreślił w swojej prelekcji przebieg bitwy oraz jej odzwierciedlenia mające miejsce w następnych wiekach. Po wystąpieniach historiograficznych aktorka i tłumaczka Liliana Niesielska przybliżyła publiczności postać „bohatera” bitwy, króla Jana III Sobieskiego, jego własnymi słowami. Sobieski pisał z Wiednia liczne listy do swojej małżonki, pochodzącej ze szlachty francuskiej Marii Kazimiery de la Grange d`Arquien Sobieskiej, pieszczotliwie nazywanej przez niego Marysieńką. Jeden z tych listów został odczytany przez Lilianę Niesielską. Po krótkiej przerwie wystąpił Chór Polonii Wiedeńskiej „Gaudete” pod kierownictwem muzycznym Michała Kucharko z dziełami epoki baroku, zaprezentowali m. in. utwór „Laudate Dominum” Cesarza Leopolda oraz „Die Türkenschlacht von Wien” („Bitwę Turecką pod Wiedniem”) Antona Schmelzera. Partie solowe wykonywane były przez Joannę Luto, sopran, oraz Tomasza Kuftę, bas. Chórowi towarzyszył zespół kameralny Pandolfis Consort Wien. Uroczystość zakończyła się, zgodnie z programem, Hymnem Unii Europejskiej.

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dojazd