A- A A+

Select your language

Pierwszy Dzień otwartych drzwi

W dniu 27 czerwca 2008 roku, z inicjatywy Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu, odbyło się w współpracy z Wiener - Krakauer Kulturgesellschaft spotkanie poświecone polskiemu jazzowi. Ten letni wieczór, którego cześć kulminacyjna odbyła się w ogrodzie Stacji, zakończył cykl prezentowanych wykładów przed przerwą wakacyjną. Był również Dniem otwartych drzwi Stacji, dzięki czemu wszyscy zainteresowani mieli możliwość bliższego zapoznania się z działalnością naszej Instytucji.
Program wieczoru składał się z trzech części. Pierwszą z nich rozpoczął wykład Pani Prof. dr Gertrud Pickhan z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie, od wielu lat zajmującej się naukowo polskim jazzem. W swoim wykładzie przedstawiła Ona rozwój jazzu w Polsce bezpośrednio po II Wojnie Światowej, następnie w okresie stalinowskim, jak również w tak zwanym okresie „odwilży”. Według prof. Pickhan „w żadnym innym kraju” jazz nie zyskał tak ogromnej popularności jak w Polsce, gdzie był wyrazem wolności i innego stylu życia. Referentka zwróciła uwagę na fakt, ze jazz w Polsce wyróżniał się tym, że rozwijał się bez wpływu dyrektyw narzucanych przez komunistyczny reżim. Prof. Pickhan zaprezentowała najważniejszych przedstawicieli gatunku, poszczególne osoby, jak również grupy, ilustrując swój wykład licznymi fotografiami i dwiema scenkami filmowymi.
Po wykładzie otwarto towarzyszącą wystawę fotografii, na której otwarcie przyjechał sam autor zdjęć – Marek A. Karewicz. Autorowi, który z początku sam chciał zostać muzykiem, doradzono poświęcenie się fotografii. Współcześnie jest On uważany za najwybitniejszego polskiego fotografa jazzu. Ponadto jest On także autorem i pisarzem muzycznym. Jego fotografie pokazują przedstawicieli pierwszej polskiej generacji jazzu okresu 1958-1979.
Kulminacją wieczoru był koncert Jazz Band Ball Orchestra, najstarszego i najbardziej znanego zespołu tradycyjnego jazzu w Polsce. Zebranych zachwycił jazz w stylu starych mistrzów jak Duke’a Ellingtona, Benny Goodmana oraz Count Basie. Goście mieli okazję posłuchać także przebojów i melodii z Brodwayu.
Nie zabrakło też melodii tradycyjnej polskiej muzyki ludowej oraz dźwięków karaibskich.
Sprzymierzeńcem wieczoru była letnia pogoda, dzięki której koncert na świeżym powietrzu stał się dla wszystkich gości nastrojowym początkiem lata.

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dojazd