Celem projektu było opracowanie oraz udostępnienie badaczom obszernej spuścizny hrabiego Karola Lanckorońskiego (1848-1933), przechowywanej w Austriackiej Bibliotece Narodowej w Wiedniu. Całość spuścizny zostało zregestowana i zindeksowana w ramach bazy danych, a część materiałów – wybrane dzienniki z podróży i wypraw naukowych (Azja Mniejsza i Włochy) oraz wybrane zespoły korespondencji (m.in. z Maxem Dvořakiem i Wilhelmem von Bode) – zostały ogłoszona drukiem. Opracowanie bazy oraz publikacja rękopisów w językach oryginału i w języku polskim pozwola na opracowanie pełnej biografii Karola Lanckorońskiego, a ze względu na jego pozycję – na prowadzenie szerokich studiów porównawczych w zakresie życia politycznego, kulturalnego i naukowego w monarchii habsburskiej, na ziemiach polskich oraz w całej Europie na przełomie XIX i XX wieku.
O projekcie można przeczytać m.i. w artykule autorstwa: Anny Ziemlewska, Joanny Winiewicz-Wolska i Aleksandra Szymanowicz-Hren Karol Lanckoroński und sein handschriftlicher Nachlass in der Österreichischen Nationalbibliothek w biblos 62, 2/2013, w artykule Michaela Palfingera pt. Letzter Humanist der Aristokratie opublikowanym na łamach WIENER ZEITUNG jak również na tej stronie internetowej.
Projekt był finansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2012-2015 (umowa nr 0043/NPRH2/H11/81/2012).
Realizacja: PAN Stacja Naukowa w Wiedniu
Kierownik projektu: prof. Bogusław Dybaś
Koordynacja: dr Anna Ziemlewska
Wykonawcy: dr Joanna Winiewicz-Wolska, mgr Aleksandra Szymanowicz-Hren