A- A A+

Select your language

O bibliotece

Biblioteka Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu jest naukową biblioteką prezencyjną o profilu humanistycznym i społecznym. Księgozbiór obejmuje zarówno polskie, jak i obcojęzyczne publikacje (w językach niemieckim, angielskim i in.)  z dziedzin humanistycznych i społecznych, przede wszystkim dotyczące historii i kultury Polski, historii Europy Środkowo-Wschodniej, historii Austrii, zwłaszcza historii Galicji, stosunków polsko-niemieckich, stosunków polsko-austriackich, literaturoznawstwa, językoznawstwa, literatury pięknej, historii sztuki, socjologii, psychologii i religioznawstwa.

Biblioteka stanowi także centrum informacji naukowej dla wszystkich osób zainteresowanych historią i kulturą Polski. Czytelnia mieści się w reprezentacyjnej Sali Kopernika, gdzie udostępniamy czytelnikom księgozbiór podręczny, aktualne leksykony, nowoczesne słowniki językowe, książki dotyczące historii Polski, Europy, Galicji i Polonii w Austrii oraz publikacje Stacji Naukowej PAN w Wiedniu.

Prenumerujemy również polskie dzienniki i czasopisma społeczno-polityczne i popularnonaukowe m.in.:  Tygodnik Powszechny, Mówią Wieki, Dziennik Gazeta Prawna oraz czasopism polonijnych Jupiter i Polonika.
 

Warto wspomnieć, że w zbiorach biblioteki znajduje się kolekcja poloników pochodzących z biblioteki znanego wiedeńskiego historyka, krytyka literackiego i polonisty, Ottona Forst-Battaglii, (1889-1965),  będąca depozytem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.  Księgozbiór ten zawiera pozycje dotyczące historii Polski i Galicji oraz dawne wydania polskiej literatury pięknej,  pochodzące głównie z drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku. Cennymi elementami tego zbioru są jednak także starodruki, w tym „Kronika to jest Histhorya świata […]” Marcina Bielskiego wydana w Krakowie w 1597 r.

O darowiźnie księgozbioru ukazały się swego czasu artykuły w czasopiśmie "Zbliżenia Interkulturowe" jak również  w "Gazecie wyborczej".

Biblioteka Stacji PAN poszczycić się może również 13 tomową edycją tzw. mapy Miega, będącej owocem realizowanego z udziałem Stacji projektu grantowego.

Więcej na temat biblioteki Stacji PAN w Wiedniu  mogą  dowiedzieć się Państwo z artykułu autorstwa Katarzyny Zimnoch "Biblioteka Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu" który ukazał się na łamach „PRZEGLĄDU BIBLIOTECZNEGO" 2013 z. 2, b.s.

 

 

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dojazd