Biblioteka Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu jest naukową biblioteką prezencyjną o profilu humanistycznym i społecznym. Księgozbiór obejmuje zarówno polskie, jak i obcojęzyczne publikacje (w językach niemieckim, angielskim i in.) z dziedzin humanistycznych i społecznych, przede wszystkim dotyczące historii i kultury Polski, historii Europy Środkowo-Wschodniej, historii Austrii, zwłaszcza historii Galicji, stosunków polsko-niemieckich, stosunków polsko-austriackich, literaturoznawstwa, językoznawstwa, literatury pięknej, historii sztuki, socjologii, psychologii i religioznawstwa.
Biblioteka stanowi także centrum informacji naukowej dla wszystkich osób zainteresowanych historią i kulturą Polski. Czytelnia mieści się w reprezentacyjnej Sali Kopernika, gdzie udostępniamy czytelnikom księgozbiór podręczny, aktualne leksykony, nowoczesne słowniki językowe, książki dotyczące historii Polski, Europy, Galicji i Polonii w Austrii oraz publikacje Stacji Naukowej PAN w Wiedniu.
Prenumerujemy również polskie dzienniki i czasopisma społeczno-polityczne i popularnonaukowe m.in.: Tygodnik Powszechny, Mówią Wieki, Dziennik Gazeta Prawna oraz czasopism polonijnych Jupiter i Polonika.
Warto wspomnieć, że w zbiorach biblioteki znajduje się kolekcja poloników pochodzących z biblioteki znanego wiedeńskiego historyka, krytyka literackiego i polonisty, Ottona Forst-Battaglii, (1889-1965), będąca depozytem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Księgozbiór ten zawiera pozycje dotyczące historii Polski i Galicji oraz dawne wydania polskiej literatury pięknej, pochodzące głównie z drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku. Cennymi elementami tego zbioru są jednak także starodruki, w tym „Kronika to jest Histhorya świata […]” Marcina Bielskiego wydana w Krakowie w 1597 r.
O darowiźnie księgozbioru ukazały się swego czasu artykuły w czasopiśmie "Zbliżenia Interkulturowe" jak również w "Gazecie wyborczej".
Biblioteka Stacji PAN poszczycić się może również 13 tomową edycją tzw. mapy Miega, będącej owocem realizowanego z udziałem Stacji projektu grantowego.
Więcej na temat biblioteki Stacji PAN w Wiedniu mogą dowiedzieć się Państwo z artykułu autorstwa Katarzyny Zimnoch "Biblioteka Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu" który ukazał się na łamach „PRZEGLĄDU BIBLIOTECZNEGO" 2013 z. 2, b.s.