A- A A+

Select your language

Nowe metody diagnozowania i terapii artrozy stawów

Prof. dr Grażyna Sobal-Menzel

W dniu 11 kwietnia 2017 r. w Stacji Naukowej PAN odbył się wykład w ramach Klubu Profesorów prof. Grażyny Sobal-Menzel pt.: „Nowe metody diagnozowania i terapii artrozy stawów”.

Przybyłych przywitała wiceprezes Klubu Profesorów prof. Józefa Gądek-Węsierska. W związku ze smutną informacją o śmierci pierwszego prezesa Klubu Profesorów prof. med. Jana Zazgornika przypomniała ona biografię Profesora. Jan Zazgornik urodził się w 1932 r. w Piekarach Śląskich. Specjalizację chorób wewnętrznych I stopnia ukończył w 1961 r., zaś II stopnia w 1965 r. W 1968 r. nostryfikował dyplom na Uniwersytecie Wiedeńskim, gdzie w 1975 r. habilitował się i był profesorem. Pracował m.in. w Przemyślu, Szpitalu Braci Miłosiernych w Linzu, I Klinice Chorób Wewnętrznych w Wiedniu. Był członkiem Stowarzyszenia Lekarzy w Wiedniu, Niemieckiego Stowarzyszenia Medycyny Wewnętrznej w Wiesbaden, Stowarzyszenia Europejskiego Dializ i Transplantacji. Ze Stacją Naukową PAN związany był już od 2004 roku. Wówczas powstał działający przy Stacji Klub Profesorów. Profesor Jan Zazgornik został jego pierwszym prezesem. Pamięć Profesora uczczono minutą ciszy.

Wiceprezes Klubu Profesorów przedstawiła prof. Grażynę Sobal-Menzel. Ukończyła ona Wydział Chemii na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1972 r. tytułem magistra. W latach 1979-82 uczestniczyła w projekcie badawczym w Instytucie Immunologii pt.: „Cyrkulacja kompleksów immunologicznych i ich znaczenie dla reumatologii”, w latach 1982-1994 zajmowała się badaniami nad modelem chorób neurodegeneracyjnych takich jak Parkinson, Alzheimer czy epilepsja. Od 1994 r. związała się z Uniwersytecką Kliniką Medycyny Nuklearnej-Radiofarmakologią, gdzie w ramach dalszej pracy naukowej uzyskala doktorat z dziedziny arteriosklerosy i jej terapii, a nastepnie habilitcje z dziedziny artrozy, jej nowoczesnej diagnostyki i terapii.

Następnie prof. Gądek-Węsierska przekazała głos referentce. Prof. Sobal-Menzel omówiła kolejno czym jest artroza – zwyrodnienie chrząstki stawowej i jakie są jej przyczyny. Artroza to choroba zwyrodnieniowa, dotykająca osoby w starszym wieku – głównie kobiety. Według statystyk - jest to drugie po chorobach serca schorzenie dotykające ludności w Austrii. Referentka pokazała jakie są metody diagnostyki chorób zwyrodnieniowych stawów. Podkreślała ważność diagnostyki dla właściwego leczenia a przede wszystkim zahamowania postępu choroby. Do takich podstawowych metod diagnozowania należą: rentgen, MRT czyli rezonans magnetyczny oraz najnowsza metoda wykorzystująca medycynę nuklearną SPECT. Kolejnym punktem wykładu było omówienie sposobów leczenia artrozy. Najpopularniejsza – suplementacja farmakologiczna, ma zastosowanie dwojakie, długoterminowe wzmocnienie stanów lub szybkie zwalczenie bólu związane ze stanem zapalnym. Metodami wspomagającymi leczenie są fizjoterapia, terapia ruchowa oraz iniekcje kwasem hialuronowym.

W poważniejszych przypadkach konieczne są interwencje operacyjne. Poczynając od artroskopii, protezy – implantacje (przy całkowitych zniszczeniach), implantację chondrozytową przy mniejszych, bądź ograniczonych zniszczeniach. Referentka wyjaśniła też na czym polegają omawiane przez nią metody.

Po wykładzie bardzo licznie zgromadzone audytorium dopytywało o szczegóły wykładu, często podając własny przypadek, przy którym konsultowali z prof. Sobal-Menzel przyjęty sposób leczenia.

Lidia Gerc

 

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dojazd