A- A A+

Select your language

Profesor hr. Leon Piniński – człowiek renesansu i humanizmu

Dr Renata Wiaderna-Kuśnierz

28 czerwca 2017 roku w siedzibie Polskiej Akademii Nauk Stacji Naukowej w Wiedniu odbył się wykład w języku polskim dr Renaty Wiadernej-Kuśnierz pt. „Profesor hr. Leon Piniński – człowiek renesansu i humanizmu”.

Dyrektor Stacji w latach 2007-2019 prof. Bogusław Dybaś rozpoczął spotkanie od przywitania zgromadzonej publiczności oraz przybliżenia naukowych zainteresowań prelegentki. Renata Wiaderna-Kuśnierz jest doktorem nauk prawnych, absolwentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, adiunktem w Katedrze Administracji i Socjologii Akademii Pomorskiej w Słupsku. W 2015 roku ukazała się jej monografia „Prawo rzymskie na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie w okresie międzywojennym (1918-1939)”. Zainteresowania badawcze dr Wiadernej-Kuśnierz oscylują wokół prawa rzymskiego, historii prawa XIX i XX wieku, w szczególności lwowskiej szkoły romanistów oraz prawa cywilnego i biografistyki prawniczej.

Referentka w swoim wystąpieniu skupiła się na prezentacji ciekawej biografii prof. Leona Jana hr. Pinińskiego, która stanowiła przyczynek do omówienia szerszych kontekstów związanych z kadrą Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie w pierwszej połowie XIX wieku oraz zagadnień bliskich zainteresowaniom omawianej postaci – nauki, polityki i sztuki. Słuchacze, dzięki obszernym materiałom ikonograficznym i źródłowym przygotowanym przez dr Wiaderną-Kuśmierz, mieli możliwość zaznajomienia się z kolejnymi etapami życia i kariery Leona Pinińskiego, które obejmowały dzieciństwo i młodość w majątku w Grzymałtowie, okres studiów na Uniwersytecie Lwowskim, jak i w innych ośrodkach akademickich m.in. w Lipsku, Berlinie, Wiedniu, stopnie kariery naukowej i politycznej. Ponadto omówione, a także wzbogacone prezentacją zdjęć i publikacji, zostały zainteresowania Pinińskiego na polu szeroko pojętej kultury. Profesor Piniński został przedstawiony jako mecenas sztuki, kolekcjoner, działacz na rzecz Wawelu czy kompozytor. Referentka odniosła się również do licznych podróży Pinińskiego.

Wystąpienie zakończyła seria pytań podejmująca kwestie omawiane w trakcie wykładu. Dyskutowano na temat imponującej kolekcji obrazów hrabiego Pinińskiego, licznych portretów profesora wykonywanych przez znanych malarzy (np. Kazimierza Pochwalskiego, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego), środowisku uniwersyteckim Lwowa pierwszej połowy XIX wieku.

Katarzyna Prałat

Newsletter

Zapisz się na
listę odbiorców

Newslettera

Kontakt

Polska Akademia Nauk
Stacja Naukowa w Wiedniu
Boerhaavegasse 25

1030 Wien - Österreich
Telefon: + 43 1 713 59 29

Fax: + 43 1 713 59 29 550
Mail: office@vienna.pan.pl
Impressum

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dojazd